Rabiya Akburak
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. Köşe Yazıları
  4. Hayvanlar ve Masum Çocuklar

Hayvanlar ve Masum Çocuklar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Hayvanlar ve çocuklar başta en saf en temiz canlılar onlara sahip çıkmalıyız ki dünyamız da onlar kadar saf ve temiz kalabilsin.

Bu iki konu aslında ne kadar birbirinden ayrı olsa da aslında bir bütün çünkü şuan ağzı dili olsa bile kendini açıklayamayan, canım acıyor yapma veya ben açım sen kötü birisin bana zarar verebilirsin gibi bir iradede olmayan en saf en temiz iki varlık çocuklar ve hayvanlar. Kendinizi onların yerine koyun düşünsenize karşınızdaki insan size hakaretler ediyor, sizi aç bırakıyor, cinsel istismarda bulunuyor fakat siz hiçbir şey yapamıyorsunuz ne kadar acı bir durum ve günümüzde çokça hem hayvana hem de çocuğa istismar, cinsel şiddet çokça FAZLA…

Onlar için ne yapabiliriz dediğinizi duyar gibiyim.

En basitinden buna sessiz kalmamalıyız kimsesiz çocukları ve hayvanları sahiplenmeliyiz sahiplenemesek bile belki kimsesiz bir çocuğa bir kıyafet bir oyuncak en basitinden bir çocuk esirgeme kurumuna gidip biraz sevgi şefkat gösterebiliriz. Bunları yaparken aynı durumda sizin olabileceğinizi düşünerek onları kırmadan incitmeden yaklaşmalıyız ki incinmesinler.

Keşke bunlar hiç yaşanmasa dünyada kötü insanlar olmasa açlık savaş olmasa fakat dünyanın kanunu bu sanırım. Ayrıca kimsesiz çocuklar için kendi ihtiyacınız dışında olan şeylerden fedakarlık ederek birçok şey yapabiliriz. Düşünsenize bu kadar kötü, vahşi bir dünyada yaşamamıza rağmen onlar hiçbir şey den habersiz belki oyun oynuyor uçak uçuruyor   belki oyuncak silahla oynuyor fakat gelecekte onun sonu olacağını bilmeden onun bir insanın bir hayvanın canına zarar vereceğini bilmeden oynuyor.

Çocukların sahip olduğu haklar tıpkı biz yetişkinler gibi kanunla belirlenmiştir her ne kadar bunlar göz ardı edilip korunmasa da.

Ancak gelişmemiş ülkelerde kanunlar yeterli seviyede olmadığı gibi, uygulama açısından da başarısızlar .Günümüzde milyonlarca çocuk; açlık gibi sorunlar ile mücadele etmek zorunda olduğu gibi, cinsel ya da psikolojik işkenceye de uğramaktadır bunun yanı sıra savaşlar nedeniyle de milyonlarca çocuk ölmektedir örneğin şöyle belirteyim; Erken çocukluk döneminde ölüm oranlarının en yüksek olduğu Çad, Nijerya veya Somali gibi ülkelerde doğan bir bebeğin, beşinci yaşına gelmeden ölme olasılığı, Finlandiya, Japonya ve Singapur gibi ülkelerde doğan bir bebeğe göre 80 kat daha fazla.

Şimdi bu oranla ilgili şundan da bahsedeyim çocuk hakları sözleşmesi bizlere şunu söylüyor:

Çocuk Hakları, bütün çocuklar içindir. Doğum yerleri, konuştukları dil ne olursa olsun fark etmez. Büyüklerinin inançları ya da görüşleri nedeniyle hiçbir çocuğa ayrım yapılmaz.

Her çocuk özel ve güzeldir kız, erkek siyah, beyaz yabancı Türk fark etmiyor.

Ayrıca diğer bir madde de ise şunu söylüyor:

Yaşamak, her çocuğun temel hakkıdır ve herkesin ilk görevi çocukların yaşamını korumaktır.

Yani anlayacağınız üzere herkesin ilk görevi çocukların yaşamını korumaktır bu bütün dünyada nereye giderseniz gidin böyledir. Savaşa gelecek olursak ülke iyi kötü fark etmiyor çocuk nerde olursa olsun çocuktur hayvanda ne şekilde olursa olsun hayvandır ayrıca hayvanların ekosistemimizde ki dengeyi koruduklarını da söylemeliyim ayrıca psikolojik ruhsal sağlığımız açısından da bizlere iyi gelen birçok yönleri de bulunuyor. Çocuklar ise zaten en temel varlığımız neslimiz için çok önemli bir faktör

Dünyanın en masum canlılarını koruyalım ufakta olsa bir şeyler yapmaya çalışalım

Rabiya Akburak

13.06.2024