Rabiya Akburak
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. Köşe Yazıları
  4. Küresel Isınma Tehlike Saçıyor!

Küresel Isınma Tehlike Saçıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Ülkemiz her gün biraz daha fazla ısınıyor peki bunun sonuçları neler, neden kaynaklı küresel ısınma ve iklim değişikliği oluyor?

Artan sel felaketleri, kuraklık, dengesiz yağışlar… bunları daha sık yaşamaya başladık, peki neden?  Ve bunların küresel ısınmayla ilişkisi var mı dediğinizi duyar gibiyim. Evet uzmanların dediğine göre tamamen olmasa bile ‘doğrudan etkili’ olduğunu söylüyorlar.

Yani doğanın bozulmasında en büyük faktör maalesef ki biz insanlarız saldığımız gerek sera gazları, gerek atmosferi mahvettiğimiz gazlar ve ozon tabakasının delinmesi gibi birçok etken faktör var.

 

Peki sera etkisi küresel ısınmaya nasıl sebep olur?

Ne kadar fazla sera gazı atmosferi doldurursa o kadar fazla ısı hapsedilmektedir. Bu gazların düzeyleri dünyanın fotosentez gibi doğal süreçler yoluyla başa çıkabileceğinden daha yüksek bir düzeye ulaşırsa, güvenli seviyeden daha fazla ısı tutarak iklim değişikliğine neden olurlar. Sera gazı etkisi, normalde gezegeni uygun sıcaklıkta tutan bir olgudur, ancak insan faaliyetleri atmosferdeki sera gazlarının miktarını arttırmaktadır, bu da sera gazı etkisini daha güçlü hale getirir, yeryüzünün sıcaklığını arttırır ve iklimler değişir.

Böylece şuan günümüzde meydana gelen iklim değişikliklerinin en başlıca nedeni fazla sıcaklık, buzulların erimesi vb.  böylece hem hayvanların hem de insanların hayatları tehlikeye girmektedir.

Ayrıca geleceğimiz için yapabileceğimiz en güzel şey hem kendimiz hem de geleceğimiz olan çocuklar için daha yaşanabilir temiz bir dünya oluşturmak olur.

Örneğin karbon salımının artmasıyla birlikte kanser, kalp krizi ve solunum yolları gibi hava kirliliği kaynaklı hastalıklar ve ölümlerde büyük bir artış görüldü.

Yine karbon salımı ve atmosferdeki su buharı oranının değişmesi gibi nedenlerle artık sel, kasırga, orman yangınları gibi doğal afetleri daha sık yaşıyoruz.

Doğanın dengesini bozmamızın bir sonucu olarak atmosferin de dengesi bozuluyor ve Ekvator civarındaki tropikal bölgeler ile Kuzey Kutbu arasındaki sıcaklık farkı gittikçe azalıyor uzmanların söylediklerine göre Kuzey Kutbu da ısınıyor. “Bırakın buzulların erimesini, kutup ayılarının akıbetini, kutup bölgesinde 10-12 kilometre yükseklikte batıdan doğuya esen jet fırtına kuşağının da dengesi de bozuldu” diyorlar.