1. Haberler
  2. Güncel
  3. ÖZHASEKİ’DEN; MÜLTECİLER, HIZLI TREN, MUHALEFET VE YARGI ÜZERİNE AÇIKLAMALAR

ÖZHASEKİ’DEN; MÜLTECİLER, HIZLI TREN, MUHALEFET VE YARGI ÜZERİNE AÇIKLAMALAR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

KAYSERİ (1HA) – Kayseri’de yapılacak olan hızlı trenin kredi görüşmelerinin tamamlandığını ifade eden AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, “Hızlı tren projesinin tamamlanması 3 yıl sürmez” dedi. Suriyeli mültecilerle ilgili de Özhaseki, “Suriyeli vatandaşların büyük bir çoğunluğunun memleketine gideceklerini düşünüyorum. Gitmesi de gerekir. Ama o şartların hakikaten olgunlaşması gerekir. İnsanlar Suriye’ye gittiklerinde öldürülmemesi lazım” diye konuştu.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, Kayseradar ve Radyoradar ortak canlı yayınına konuk oldu. Kayseradar Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Bayram ve Moderatör Halil İbrahim Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Özhaseki, önemli açıklamalar yaptı. Kooperatif mağdurlarının sorunlarına yönelik çalışma yapacakları ve mültecilerin memleketlerine dönmeleri üzerine konuştu.

Kooperatiflerdeki aksaklıklar neticesinde vatandaşların mağdur olduğunu ifade eden Özhaseki, “13 tane kooperatif sıkıntıdaydı. Problemlerini öğrenince çözmek için adım attık. Fakat şöyle bir zorluk var. Bir kişinin çıkıp, ‘arkadaşlar ben burada ev yapacağım, üye olmak isteyen var mı’ beyanıyla, ilgili insanlarla anlaşıp, kendi içlerinde başkan seçtikleri, başkanla kooperatif arasında bir ticari ilişkinin olduğu bağımsız bir ortam. Dışardan sadece bir şikâyet olursa denetleme mekanizması orada hırsızlık, yolsuzluk olup olmadığına dair savcılıkla inceleme yapılır. Burada hükümetin bir görevi yok. Sadece düzenleme görevi var, kanunda çıkmış. İyi niyetli kullanılmayınca bir takım aksaklıklar çıkıyor. Bu aksaklıklar neticesinde de vatandaş mağdur oluyor. Kooperatifler Kanunundaki bir değişikliğe hükümet çok sıcak bakmadı. Dediler ki, ‘biz bunu sizim için yaparız ama tüm Türkiye’deki kooperatiflerin hepsinin temel işleyişine dinamit koyarız’ dediler. O zaman bize uygun çıkaralım dedik. Sonrasında Türkiye’ye şamil bir kanun çıkana kadar biz Kayseri’deki işlemleri durduralım dedik. Bu konuyla ilgili yeniden bir çalışma yapıp hem vatandaşımızın derdini çözecek hem de tüm Türkiye’de daha çok denetlenebilen, sıkıntıların yaşanmayacağı bir ortamı sağlayabileceğiz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘ERCİYES’İN KAYSERİ’YE HER YIL GETİRİSİ 200 MİLYON DOLAR’

Erciyes Kayak Merkezinin getirinin 200 milyon dolar olduğunu belirten Özhaseki, “Kayserili işini bilir. Erciyes’te kayak merkezi kurdum. Devlet Erzurum’da kayak merkezi yaptı, bende burada çabaladım. Toplamda aldığım para sadece 50 milyon ve bir kayak merkezi yaptım. Devlette bana tam 26 milyon metre kare bir arsa verdi. Tüm işlemlerde önümü açtı. Turizm mantıklı yaptık kayak merkezini. Erciyes’in Kayseri’ye her yıl getirisi 200 milyon dolar. Çarşı seferleri başladı, binlerce turist geliyor. Pandemi biraz bizi yordu bu konuda ve de Ukrayna harbi çıkınca biraz etkiledi. İsviçre Alp’lerindeki kayak merkezinin mantığında Erciyes’teki kayak merkezi. Dolayısıyla burası bir gelir kapısı olarak duruyor” ifadelerini kullandı.

‘HIZLI TREN İÇİN KREDİ GÖRÜŞMELERİ ONAYLANDI’

Gelecekte Kayseri nasıl olmalı diye 10 başlık belirlediğini anlatan Özhaseki, “Turizmle ilgili Erciyes Kayak Merkezini yapmak. Sonra ticarette başka bir proje, sporda başka bir şey yapacağım diye. Sonra bunların peşine düştüm. Neticesinde Kayseri bugün böyle bir konuma geldi. Serbest bölgeyi ben kurdum. Bir Belediye Başkanı Serbest Bölge’yi kurar mı? Devletin hızlı tren projesine ayırmış olduğu para 25 milyar lira. İhale Yozgat-Sivas hattını yapan firmaya verildi. Kredi görüşmeleri de onaylandı. Hızlı tren projesinin tamamlanması 3 yıl sürmez” diye konuştu.

‘BEKA MESELESİ İSTESENİZ DE VAR İSTEMESENİZ DE’

Cumhur İttifakı’nın bu ülkenin bölünmez bütünlüğü üzerine kurulu olduğunu dile getiren Özhaseki, “6’lı Masa gibi gözükenlere yandan ilave olanlar var. Dursun Ataş’ın partisi istediği kadar ‘Biz onlarla (HDP) bir araya gelmeyiz’ desin. Kılıçdaroğlu Van’a gidiyor, HDP’liler karşılıyor. Kemal Bey çıkıp diyor ki, ‘Yerel yönetimlere özerklik şartını biz tanıyacağız.’ Yerel yönetimlere özerklik şartı ülkenin bölünmesi demek. Yeniden terörün başlayacağı bir korkuda sarıyor hepimiz. Böyle bir mücadele ortamında biz karşı tarafın bunları yapmasına asla rıza gösteremeyiz. O yüzden bizdeki mücadele daha sert devam ediyor. Beka meselesi isteseniz de var istemeseniz de” dedi.

‘SURİYELİ VATANDAŞLARIN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞUNUN MEMLEKETİNE GİDECEKLERİNİ DÜŞÜNÜYORUM’

Suriye tarafında güvenli bölge oluşturulduğunu anlatan Özhaseki, “Oraya briket evler yapıldı, 600 bin insan geçti o evlere. Teskere olmasa bunları nasıl yapacaksınız. Nasıl göndereceksiniz Suriyelileri. Şöyle mi yapacaksınız, Suriye uyruklu kim varsa toplayıp, ne yaparlarsa yapsınlar mı diyeceksiniz? Tamamını tararlar valla. Adam kendi şehirlerine bomba atmaktan kaçınmıyor. Onları biraz daha güvenliğe alıp öyle göndermek lazım. Bizim düşündüklerimizle karşı ittifakla aramızda dağlar kadar fark var. Suriyeli vatandaşların büyük bir çoğunluğunun memleketine gideceklerini düşünüyorum. Gitmesi de gerekir. Ama o şartların hakikaten olgunlaşması gerekir. İnsanlar Suriye’ye gittiklerinde öldürülmemesi lazım” ifadelerini kullandı.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
ÖZHASEKİ’DEN; MÜLTECİLER, HIZLI TREN, MUHALEFET VE YARGI ÜZERİNE AÇIKLAMALAR