EkonomiGüncel

Memur ve emekli maaşlarına yüzde 25 zam yapıldı

KAYSERİ (1HA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca memur ve emeklinin maaş zam oranlarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan memur ve emekli maaşlarına yılın ilk 6 ayında yüzde 25 zam uygulanacağını söyledi.

Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği zam oranları açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz 22 Aralık Perşembe 2022’de net asgari ücret 5 bin 500 liradan 8 bin 506 lira olarak açıklandı. Memur ve emekli maaş zam oranları ise merak konusuydu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün enflasyon rakamları yüzde 64,27 olarak duyuruldu. Buna göre memur ve memur emeklilerinin alacağı zam yüzde 16,48, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (BAĞ-KUR) zam oranı ise yüzde 15,40 olarak belirlendi. Memur ve emekli maaş zamları bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Açıklamaya göre, 2023 yılının ilk 6 ayında memur ve emekli maaşlarına uygulanacak zam oranı yüzde 25 olarak belirlendi.

ATO Congresium’da ‘Sözleşmeliye Kadro Şöleni’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklaması ise şu şekilde: “Enflasyondaki yükselişi dikkate alarak memur maaşlarında yüzde 87 oranında artış yapmıştık. Ayrıca gelir vergisi muafiyeti, sözleşmeliye kadro, ek gösterge gibi pek çok adımla kamu çalışanlarımıza ilave imkanlar sağlamıştık. Açıklanan 2022 enflasyon oranına göre kamu görevlileri ve emeklilerinin ocak ayından itibaren geçerli yılın ilk yarısını kapsayan maaş artış oranı yüzde 16,48 olarak uygulanacaktır. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinde ise bu oran 15,4 olarak ortaya çıkmıştır. Buradan sizlere ve tüm milletime memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum.”

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu