Trafik

Yola çıkacaklar dikkat!

Sürücülerin kabusu "yol hipnozu"

Sürücünün gözü açık halde uyumasına “yol hipnozu” deniliyor. Uzmanlar, bunun özellikle gece yolculuklarında daha sık görüldüğü konusunda uyarıyor. Bilhassa da bayram gibi uzun tatil seyahatlerinde. Yol hipnozuna maruz kalmamak için önerilere bakalım.
9 günlük Kurban Bayramı tatili başladı. Vatandaşlar, tatillerini geçirmek için birçok bölgeye yola çıktı.

Uzun yollarda, sürücülerin gözü açık zihni kapalı şekilde uyuması ise bu dönemde yaşanan trafik kazalarının en önemli nedeni olarak görülüyor.
Sürücüler, gözü açık ve dikkatle yola baktıkları halde uyudukları için bu durumun farkında olmuyor. Daha da önemlisi yanında oturan ve onu kontrol etme görevini üstlenen kişi de sürücünün uyuduğunu anlayamıyor ve kaza meydana geliyor.
Uzmanlar yol hipnozundan korunmak için tavsiyelerde bulundu.
Uzmanklar yorgun olmadan ve en az 5 saat uykudan sonra yola çıkılması gerektiğini belirtiyor.
Sürücüler 2,5 saatte bir muhakkak 10-15 dakikalık mola vermesi gerektiğini vurguluyor.
Gece yolculuklarında uzun yoldaki şeridin, ışıkların devamlı hale gelmesi ve beynin bunu algılamada zorlanması ile oluşuyor
Yol hipnozu ortaya çıktığı zaman özellikle kazalarda sürücü son 15 dakika hiçbir şeyi hatırlamıyor. Bu ayakta uyumak ya da gözleri açık araba kullanmak gibi oluyor.
Uzmanlar tek başına yola çıkmayı tehlikeli bulurken, İnsanı muhakkak uykusunu açacak, hipnozdan çıkaracak müzik çalınması, pencere açılması gerektiğini belirtiyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu