27 C
Kayseri
Çarşamba, Eylül 27, 2023
Ana SayfaHaberGüncelMİYOM NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

MİYOM NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yayın Tarihi:

KAYSERİ (1HA -ÖZEL) – Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, kadınlarda yaygın olarak görülen miyomların aslında rahim düz kas dokusunun iyi huylu tümörleri olduğunu söyledi. Öner, ”Miyomlar yerine ve büyüklüğüne göre hamilelik döneminde bebeğin tutunmasını zorlaştırır“ dedi.

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, bazı durumlarda gebeliğe engel olan miyomlar hakkında bilgi verdi. Miyomun gebeliğe engel olup olmamasının bulunduğu yere göre değiştiğini belirten, Öner, “Rahmin dış kısmında da miyomlar vardır. Fakat bu miyomlar gebeliğe engel değildir. Miyomlar rahmin iç kas yapısında bulunuyorsa, yerine ve büyüklüğüne göre gebelikte sorun olabilir. Rahim duvarında bulunuyor ve bebeğin tutunacağı yere çok yakınsa ne yazık ki gebeliğin devam etme şansı çok düşüktür. Bunun yanı sıra rahmin içerisinde 4 santim üzerinde çok büyük miyomlar varsa bunlar da bebeğin tutunmasına engel olabilir“ şeklinde konuştu.

Miyom bulunan kadınların genellikle kanama şikayetiyle başvurduklarını anlatan Öner, bu tip miyomlara müdahale etmenin gerekli olduğunu söyledi. Bir hastada miyom olup olmadığını rahim filmiyle anlaşılabileceğini kaydeden Öner, “Rahim filminde radyopat madde, bebeğe tutunmasına engel olan kısımları gösteriyorsa işte bu kısımlardan şüpheleniyoruz, acaba bir miyom var mı? Bir polip var mı? Soruları geliyor aklımıza” dedi.

Miyom tedavisi hakkında da bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, “Miyomların tedavisinde rahimin içindeki miyomlara histeroskopi, rahimin en dışındaki miyomlara ise laparoskopi adında kapalı ameliyatlarla dikişsiz müdahale ediyoruz. Eğer rahimin içerisinde büyük bir miyomsa bunlar da sezaryen yöntemiyle ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti Kayseri’de düğün sonrası...

Kayseri’de kuran kursu hocası açığa alındı

Kayseri’nin Hacılar ilçesinde bulunan bir Kur’an Kursu’nda iddiaya göre...

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşerek can verdi

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşen kişi yanarak can verdi. Olay,...

Kayseri’de tramvayın altında kalan çocuk hayatını kaybetti

Kayseri’de iddiaya göre tramvaya güvenlikten izinsiz binmek isteyen 15...

Son Haberler