1. Haberler
  2. Belediye Haberleri
  3. Büyükşehir’den 600 Öğrenciye Staj İmkânı

Büyükşehir’den 600 Öğrenciye Staj İmkânı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

KAYSERİ (1HA) – Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Ulusal Staj Programı kapsamında belediyede staj yapmak için başvuran yaklaşık 200 öğrenciyle Kayseri Kariyer Merkezi’nde mülakat gerçekleştirdi. Belirlenen 600’ün üzerinde öğrenci, Büyükşehir’de stajyer imkanına kavuşacak.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda, Kayseri Kariyer Merkezi ile entegre olarak yapılan çalışmalar aralıksız sürüyor. Ulusal Staj Programı kapsamında, Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Cenani Ayaydın’ın da katıldığı mülakat Kayseri Kariyer Merkezi’nde gerçekleştirildi. Mülakata 250 öğrenci katılırken, Kayseri Kariyer Merkezine üye olan öğrencilere Kayseri Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Eğitim Şube Staj Sorumlusu Ahmet Erkek ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kayseri Kariyer Birim sorumlusu olan Kenan Tosun tarafından detaylı bilgilendirme yapıldı.
İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Cenani Ayaydın, mülakat öncesi yaptığı açıklamada, Başkan Memduh Büyükkılıç’ın gençlere özel önem verdiğini belirterek, “Tek amacımız size daha iyi bir staj imkânı sunabilmek. Bunu yaparken de Sayın başkanımızın talimatları var. Gençlere olan ilgisi ve sizlerden beklentileri var. Onları da çok iyi bildiğimiz için, ‘Ne gerekiyorsa yapın’ diye talimatları oldu. Sizin gibi arkadaşlarımızdan gelen talepleri geri çevirmeme adına ne kadar gelirse o kadar stajyer almayı tercih ediyoruz. Kayseri’nin bu manada da Ulusal Staj Programlarında en üst zirvede olması için elimizden ne geliyorsa yapacağız” ifadelerini kullandı.

“PEK ÇOK BELEDİYEDE ÖRNEK BİR ÇALIŞMA OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ”

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kayseri Kariyer Birim sorumlusu olan Kenan Tosun ise konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bugün Kayseri Kariyer Merkezi olarak işsizlikle alakalı öğrenci kardeşlerimize destek olma amaçlı Büyükşehir Belediyemize bağlı Kayseri Kariyer Ofisimizde ön görüşme yapmaya başladık. Biliyorsunuz bu staj gençlerimiz açısından çok önemli ve ciddi bir konu. İş bulmalarında sıkıntı yaşadıklarını defalarca bize dile getirdiler. Kayseri Kariyer olarak bu sorunu çözmek adına birtakım çalışmalar içerisinde olduk. Cumhurbaşkanları İnsan Kaynakları Ofisiyle birlikte. Süreci birlikte yürüttük ve 600’ün üzerinde stajyer kontenjanı ayarladık. Bu şu anda pek çok belediyede örnek bir çalışma olarak düşünüyoruz. Gençler kadar bizler de bugün çok heyecanlıyız.”

“BELEDİYEMİZ BİZE ÇOK İMKÂN SUNDU”

Mülakata katılan Kayseri Üniversitesi Bünyan Yüksekokul öğrencisi Gizem Kütük, “Bölümü seçerken çok heyecanlanmıştım ve bir sürü insanın hayatına dokunacağımı düşündüm. Belediyemiz bize çok imkân sundu. Başka yerlerde olsam çok uğraşacaktım. Stajım da başlarsa çok memnun kalacağım” diye konuştu.

Bahçe Tarımı Önlisans 1. Sınıf öğrencisi Akgül Başer ise, aynı zamanda kuaför emeklisi olduğunu, belediyenin sunmuş olduğu staj için burada olduğunu ve çok memnun olduğunu ifade etti.

Erciyes Üniversitesi Siyaset Bilimleri ve Kamu Yönetimi 3’üncü sınıf öğrencisi Fikri Alıcı ise, “Staj programını arkadaşımın aracılığıyla öğrendim. Bürokratik işlerin böyle canlı şekilde görünmesi bizim için iyi olacağını düşünüyoruz. Okulumuzda da hocalarımızın vesilesiyle çeşitli programlar yapmıştık. Bu programlarda alt üst ilişkilerini, meclisin nasıl işlediğini canlı görünce aklımıza daha iyi kaldı. Hem de hayata yönelik bizi heyecanlandırdı. Ben de bunu deneyimlemek adına bu staj programına başvurdum. Bana faydalı olacağına inanıyorum. Bizlerle çok ilgilendiler. Kayseri Kariyer Merkezine ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne de teşekkürlerimiz iletiyorum” diye konuştu.

Staj programı sunulduğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Müşerref Bıyıklı da, “Bahçe Tarım 1’inci sınıfta okuyorum. Burada da staj programı sunulduğu için çok mutluyum. Yani çok zorlanmadan geldik. Bize sunuldu. Buradan faydalanacağız mutluyum” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen