Güncel

Deprem bölgesinde 60 bin 217 personel görev yapıyor

 

KAYSERİ (1HA) – Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde olan iki ayrı depremin yaralarının sarılması için destek çalışmaları devam ediyor. AFAD’dan alınan bilgilere göre depremlerin ardından afet bölgelerinde 60 bin 217 personel gönderildi.

Önceki gece ve dün öğle saatlerinde Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetinde meydana gelen depremler, Kahramanmaraş başta olmak üzere Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis ve Adana illerinde yıkıma sebep oldu. Depremler Kayseri’de de şiddetli şekilde hissedildi.

AFAD’dan alınan bilgilere göre depremlerin ardından 435 artçı deprem meydana geldi. Afet bölgesinde yürütülen çalışmalarda ise toplam 60 bin 217 personel ile 4 bin 746 araç ve iş makinası görev yapıyor.

Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde diğer ülkelerden yardım için gelen 3 bin 251 personel afet bölgesine sevk edildi.

Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı toplam; 10 gemi, 100 uçak/helikopter bölgede görev yapmıyor.

Kızılay ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından depremden etkilenen bölgelerdeki vatandaşlarımıza çorba, sıcak yemek, kumanya, ikramlık malzeme ve içecek dağıtılıyor. Psikososyal destek hizmetleri için bölgeye bin 366 personel ve 106 araç sevk edildi.

Bölgedeki vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda; 54 bin 511 çadır, 102 bin 254 yatak, 178 bin 732 yastık-çarşaf seti, 300 bin battaniye ve 4 bin 602 mutfak seti

depremden etkilenen bölgelere sevk edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu