Fotoğraflı - 2024-05-18T172408.377
4:21

Çilingirci Mehmet Şimşek: “Yeni eve taşınanlar dış kapı kilidini değiştirmeli”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

– Kayseri’de çilingir ve anahtarcı esnafı olan Mehmet Şimşek, yaz aylarıyla birlikte kiralık evlerin el değişmesinin arttığını aktardı. Şimşek, yeni tutulan evlerin kapı kilit göbeğinin değiştirilmesinin güvenlik açısından önemine vurgu yaptı.

Kayseri’de ev kiralayanların ve anahtarlarını bulamayanların imdadına koşan çilingir ve anahtar ustaları fiyatların geçen yıla oranla neredeyse aynı olduğunu söylüyor. Çilingirci Mehmet Şimşek, yeni ev kiralayan ve taşınanların mutlaka dış kapı kilidinin göbeklerini değiştirmesi gerektiğini aktardı. Fiyatlarda ise geçen yıla oranla fazla bir değişim olmadığını söyledi. Şimşek, “Şimdi birileri gidecek birileri gelecek yeni kiracılar söz konusu olacak. Bu anlamda da evlerinin güvenliklerini sağlamak anlamında kapı kilidi göbeklerini değiştirmelerini tavsiye ediyoruz. Biz genelde anahtarcılar olarak senelik olarak fiyat tarifesi uyguluyoruz. Geçen yıla göre yaklaşık olarak aynı fiyat tarifesini uyguluyoruz” dedi.

‘ODAMIZIN BELİRLEDİĞİ FİYAT TARİFESİNİ KULLANIYORUZ’

Yedeği yapılan anahtarlardan ve kapı kilidi açma fiyatlarından bahseden çilingirci Şimşek şu ifadeleri kullandı, “Kâr marjımız zamanla beraber erimesine rağmen ve üretici firmaların her ay küçük de olsa zam yapmasına rağmen biz senelik tarife uyguluyoruz. Yeri geliyor cepten yiyoruz ama bunu müşteriye yansıtmamaya gayret ediyoruz. Odamızın belirlediği fiyat tarifesine uymakta kararlıyız. Daha önceki yıla göre yüzde 30-40’lık bir fiyat artışımız var. Öncesinde 25 liraya yaptığımız anahtar şu an 30 lira, 30 liraya yaptığımız anahtar 40 lira. Normal yakın mesafe diye tabir ettiğimiz kapı açma ücreti kilitli olmamak şartıyla 300 lira, göbek kilit mekanizmasında da 150 liradan 3 bin 500 liraya kadar kaliteden kaliteye kilitlerimiz var”

‘AKILLI KAPI KİLİTLERİ RAĞBET GÖRMEYE BAŞLADI’

Gelişen teknolojiyle birlikte kapı kilitlerinin de modernleşmeye başladığını aktaran çilingirci Mehmet Şimşek, parmak izinden uzaktan kumandayla açılıp kapanabilen çeşitli fonksiyonlara sahip yeni kilitler hakkında bilgiler verdi. Şimşek modern kilitler hakkında, “Normal bir kapımızın kilidini akıllı bir kilit haline getiriyor bu tür sistemler. İçerden kapıyı açarken iki parmağımızla kaydırıp açıyoruz, bu kilitlerin en büyük güvenliği kapanır kapanmaz kilitlenmesi olması. Uzaktan kumanda ile açma kapama, telefon uygulaması halinde açma kapama, parmak izi bin ve şifre ile açma kapama özellikleri de var. Yerli ve yabancı üretimleri var. 7 bin 500 ila 25 bin lira arasında fiyatlarda satılıyor. Kapı zorlandığı zaman 100 desibele kadar çıkan alarm sesi var. Her kapıya uygulanabilir, özel bir kapı olmasına gerek yok. Evinizden taşınırsanız başka bir eve gidip kolayla kurup kullanabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Anahtar ve çilingir işlerinde ise fiyat tarifeleri şu şekilde;

Yale tipi (yerli kilit yapımı): 30 lira,

Bilyalı tip: 40 lira,

Fiam tip 50 lira,

Ev kapısı açma (yakın mesafe): 300 lira,

Ev kapısı açma (uzak mesafe): 500 lira.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen