Bağpınarda Kanser ve Astım Baş Gösterdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseri’de, kent merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Bağpınar Mahallesi’nin sakinleri, biyokütle enerji santralinden yükselen dumanlar nedeniyle maske takarak, günlük yaşamını sürdürüyor. Mahallede 1 yıldır fabrikanın dumanı nedeniyle kanser ve astım hastalığı baş gösterdi. Kayseri Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, şikayet edilen santralde inceleme yaptı. Merkez Melikgazi ilçesine bağlı Bağpınar Mahallesi’nde, 30 yıl önce kurulan mobilya fabrikası, firma tarafından geçen yıl biyokütle enerji santraline çevrildi. Otomobil ve uçakların kullanım süresi dolan lastiklerinin yakılarak, elektriğin üretildiği santrelden yükselen dumanlar nedeniyle mahalleli, zor günler geçirdiğini söyledi. Mahalle sakinleri, dumandan etkilenmemek için maske takarak, dolaştıklarını belirtti.

“KANSER VE ASTIM BAŞ GÖSTERDİ”

Bağpınar Mahallesi’nin muhtarı Ömer Nalbant, biyokütle enerji santralinin daha önce mobilya fabrikası olduğunu dile getirerek, “Kimse bu durumundan şikayetçi değildi; ama araç ve uçak lastiklerinin yakıldığı bu fabrika, mahalleme zarar veriyor. Son 1 yıldır fabrikanın ortaya çıkardığı duman nedeniyle mahallemde kanser ve astım hastalığı baş gösterdi. Yetkililerden yardım istediğimde, işletmenin geçici ruhsatı olduğunu, fabrikayı takip ettiklerini söylediler” dedi.

Mahalle sakinleri geçimini hayvancılıkla sağladığını ve hayvanlarını dışarı çıkaramadığını söyledi. Santralin çevreye zarar verdiğini, ağaçların kurulduğunu belirtti.

Fabrika yetkilileri ise çıkan gaz ve dumanları insan sağlığına zarar vermediğini ve filtreleme sisteminin olduğunu söyledi. Kayseri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, şikayet edilen santralde incelemelerde bulundu.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Bağpınarda Kanser ve Astım Baş Gösterdi