0 C
Kayseri
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Ana SayfaHaberEkonomiEte gelen zamlar sucuğu da etkiliyor

Ete gelen zamlar sucuğu da etkiliyor

Yayın Tarihi:

Sucuk kahvaltı sofralarının vazgeçilmez ürünlerinden. Ete gelen zamlar doğrudan sucuğu da etkiliyor. Geçen yıla oranla sucuğun 3 kat zamlandığını dile getiren Esnaf Muharrem Çelik, “Zam gelmesi ister istemez talebi düşürüyor. Buda bizi memnun etmiyor. Fiyatlar yükseldikçe bizimde satışlarımız düşüyor” dedi.

Et fiyatlarına yapılan zamlar sucuk fiyatlarını da etkiliyor. Dolayısıyla artan sucuk fiyatları vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. 1 kilogram sucuğun fiyatının 300 liradan başladığını dile getiren Esnaf Muharrem Çelik, “Et fiyatlarına paralel olarak sucuk fiyatları geçen yıla göre 2,5-3 kat artı. Et fiyatları geçen sene kasım ayından itibaren müthiş artışa girdi. Buda hemen bizim sucuk, pastırma, kavurma çeşitlerimize yansıdı. Geçen yıla göre fiyatı 3 katı diyebiliriz. Fiyatlar yüksek bir şeye zam gelmesi ona olan talebi düşürüyor ister istemez. Buda bizi memnun etmiyor. Fiyatlar yükseldikçe bizimde satışımız düşüyor. Geçen yıla oranla baktığımızda yüzde 50, yüzde 60, belki yüzde 70 kayıplar var. Çünkü yüksek fiyat olunca insanlar pek gelmek istemiyor dükkana. Tavuk sucuk 100 lira civarında dana sucukları 300 lira civarında başlıyor 550, 600 liraya kadar gidiyor. İnsanların ücretlerinin gelirlerinin artışına paralel bir artış olmadı. İnsanlarının gelirleri 2 kat artıysa bizim ürünler 3 kat artı. Özellikle et ürünlerinde bu yıl çok fazla artış yaşandı. Kayseri ticaretinde gurbetçiye önemli bir yeri var. Gurbetçiye olan satışlarmış önemli bir yer tutuyor. Gurbetçi satışlarında bir miktar düşüş var. Düşüşün et ürünleriyle alakalı buradan götürmede sıkıntı yaşıyor. Gurbetçilerin götürdüğü kilo bazında düşüş var. Bu sene gurbetçilerde fiyat olarak yüksek buluyorlar. Geçen yıla oranla bu sene fiyatın 3 kat artmasından dolayı sucuk gurbetçiye de pahalı geliyor” ifadelerini kullandı.

‘FİYAT 2 KAT ARTINCA BİZİM İŞLERDE NERDEYSE 2 KAT DÜŞÜYOR’

Satışlarının genel olarak gurbetçilere olduğunu anlatan Çelik, “Bizim gurbetçiye satışımız olur, maaşlı insanlara olur, emeklilere ve işçilere olur. Mesela emekliler maaşı alınca 100 gram, 200 gram, 300 gram pastırma, 1 kilo sucuk alılardı. Şuan onda ciddi bir düşüş var ama kışa doğru değişir mi bilemeyiz. Şuan emekli ‘250 gram pastırma doğra, 1 kiloda sucuk sar’ diyemiyor çünkü sucuk 500 lira. Asgari ücret 10-11 bin lira bunun yirmide biri sucuk fiyatına tekabül ediyor. Baya yüksek bir rakam. Et ürünleri çok zamlandı ama şuan biraz duruldu. Fakat tekrar bir zam gelebilir belli olmuyor. 15 günde, 2 ayda bir zam geliyor. Temennimiz zamların durması. Fiyatlar sabit hale gelince insanlar ona göre İşlerimiz bu yıl biraz daha düşük oluyor. Enflasyon artıyor, zamlar yüksek. Özellikle bizim et grubunun çok zam oldu. Fiyatları stabil, herkesin alabileceği seviyeye gelsin daha çok iş olsun istiyoruz. Çünkü zamların bize bir faydası yok. Fiyat 2 kat artınca bizim işlerde nerdeyse 2 kat düşüyor” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’de ağaçta asılı erkek cesedi bulundu

Kayseri’de sabah saatlerinde işe gitmek isteyen vatandaşlar ağaçta boynunda...

Yabancı uyruklu iki kişi silahla vurularak öldürüldü

  Gevher Nesibe Mahallesi’nde bir apartmanın terasında meydana gelen olayda...

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Motorine büyük indirim

Motorine büyük indirim Akaryakıt grubu ürünlerinden motorine bugün gece yarısından...

Kayseri’de kuvvetli yağış bekleniyor

  Meteoroloji 7’nci Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarına göre Kayseri’de...

Son Haberler