27 C
Kayseri
Çarşamba, Eylül 27, 2023
Ana SayfaHaberSağlık‘YANLIŞ DİYET VÜCUTTA ZARARA YOL AÇIYOR’

‘YANLIŞ DİYET VÜCUTTA ZARARA YOL AÇIYOR’

Yayın Tarihi:

 

KAYSERİ (1HA -ÖZEL) – Kilo problemi olan insanların diyet uygulaması gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Kübra Özaslan, uzman tavsiyesi dışında uygulanan diyetin faydadan çok zarar getirdiğini söyledi.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte insanlarda kışın alınan fazla kilolardan kurtulma telaşı başladı. Bunun için de kulaktan duyma diyet programları hayatımıza girdi. Ancak her uygulanan diyetin her bünyede aynı etkiyi oluşturmadığı ifade edildi.

Yapılan diyetlerin kişiye uygun olması ve bunun için de bir uzmana başvurulması gerektiğini belirten Diyetisyen Kübra Özaslan, her diyetin her bünyeye uygun olmadığının altını çizdi. “Popüler diyetler kişiden kişiye değişir” diyen Özaslan, “Çok fazla popüler diyet var. Aralıklı orucu önerdiğim hastalarım var. İnsülin direnci olanlar aralıklı orucu yapabilir ama hiçbir hastalığı olmadan dukhan diyeti veya atkins diyeti, ketojenik diyet bu tarz diyetleri kendi kafanıza göre uygulamamalısınız. Bir uzman eşliğinde karar vermelisiniz” uyarısında bulundu.

Kişiye uygun olmayan diyet programlarının faydadan çok zarar verdiğine dikkat çeken Özaslan, “Diyetler zarar verebilir. Mesela su diyetini uyguladığınız zaman vücut gereksinimlerinizin hiçbirini karşılamadığı için maalesef böbreklerimiz, karaciğerimiz zarar görebilir. Bu yüzden lütfen kendi kafanızdan, canınız istedi diye veya etkili olduğunu sadece kendi kararınızla verip o diyetleri uygulamayın. Bir uzman eşliğinde ve kişiye özel diyetleri yapmak çok önemli” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti Kayseri’de düğün sonrası...

Kayseri’de kuran kursu hocası açığa alındı

Kayseri’nin Hacılar ilçesinde bulunan bir Kur’an Kursu’nda iddiaya göre...

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşerek can verdi

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşen kişi yanarak can verdi. Olay,...

Kayseri’de tramvayın altında kalan çocuk hayatını kaybetti

Kayseri’de iddiaya göre tramvaya güvenlikten izinsiz binmek isteyen 15...

Son Haberler