1. Haberler
  2. Güncel
  3. VALİ GÖKMEN ÇİÇEK: “IPARD’IN KAYSERİ’DE OLMASI KAYSERİ’NİN KIRSAL KALKINMASININ KIZILELMASI’DIR”

VALİ GÖKMEN ÇİÇEK: “IPARD’IN KAYSERİ’DE OLMASI KAYSERİ’NİN KIRSAL KALKINMASININ KIZILELMASI’DIR”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KAYSERİ (1HA) – Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Nevşehir İl Koordinatörlüğü tarafından ‘IPARD 3 Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı’ düzenlendi. Toplantıda konuşan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “IPARD’ın Kayseri’de olması Kayseri’nin kırsal kalkınmasının Kızılelması’dır” dedi.
Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Nevşehir İl Koordinatörlüğü tarafından ‘IPARD 3 Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı’ Kadir Has Kongre Merkezi Erciyes Toplantı salonunda gerçekleştirildi. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “Benim için Kayseri’nin IPARD kapsamına alınmasının en önemli mutluluğu Afyonkarahisar Valisi olduğum dönemde gördüm; IPARD kırsalı inanılmaz canlandırıyor. İşletmeler açılıyor, katkılar veriliyor; Hibe projeler, gençler ve kadınlar için sağlanan avantajlar, vergi muafiyetleri gibi. Dolayısıyla IPARD’ın Kayseri’de olması Kayseri’nin kırsal kalkınmasının Kızılelması’dır” ifadelerini kullandı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise, “11 yıllık hasret bitti. Şimdi iş size düşüyor değerli çiftçilerimiz; proje, proje, proje. Proje olmadan kimse size bir şey vermez. Projelerinizi Tarım İl Müdürlüğü ile işbirliği halinde sürdüreceksiniz biz de gerekli sahiplenmeyi yapacağız ve inşallah bunu hayata geçireceğiz. Kayserimiz sadece sanayi ve ticaret şehri olmanın ötesinde tarımın ve hayvancılığın da en önemli merkezlerinden biri olduğunu da ifade etmek isterim” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin de, “Kayserimizin de IPARD’dan faydalanması artık bundan sonra üreticilerimizin biraz daha fazla destek alabileceği ve katılımlarla daha büyük yatırımlara yol açacağını öngörüyoruz. Bakanlığımız tarafından ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de tarım sektörünün fiziksel yapısına 2006 yılından itibaren Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Desteklenmesi Programı ile desteklemeler yapılmıştır ve ilimizde 2006-2023 yılları arasında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında yatırım maliyetinin yüzde 50’si hibe olmak üzere 3 bin 564 yatırımcımıza proje toplam tutarı 249 milyon lira olan yatırımlarının 127 milyon lirası hibe olarak ödenmiştir. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye, ilimizin IPARD kapsamına alınabilmesi için yaptıkları çalışmalar için sayın Valimiz Gökmen Çiçek’e, Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç’a, ilçe belediye başkanlarımıza, milletvekillerimize, STK temsilcilerine bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Nevşehir İl Koordinatörü Recai Turan ise, “Tarım ve Hayvancılık başta olmak üzere et ve süt üretimi, et ve süt işleme, meyve sebze depolama paketleme, arıcılık, yenilenebilir enerji gibi birçok sektörde yüzde 50-75 arasında hibe desteği verilmektedir. 2011 yılından itibaren Türkiye genelinde 15,7 milyar lira tutarı olan toplamda 25 bin 968 proje ile sözleşme imzaladık. Kadın ve genç yatırımcılarımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz, projelerine ilave puan ekleyerek projelerinin öne geçmesini sağlıyoruz. Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığımızın takdiriyle AB komisyonu onayıyla mevcut olan 42 ilde teşkilatımızı inşallah 81 ile çıkarıyoruz. Kayseri’de TKDK proje işlemlerini yürütme görevi de bize verildi. Kayseri’nin potansiyelini, ekonomisini, ihracat ve ticaret ruhunu göz önüne alırsak kurumumuzun desteklerinden bir hayli faydalanacağını düşünüyorum” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen