‘Taş Plaklarda Kayseri Türküleri’ sergisi açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseri Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Koleksiyoner Faruk Yaman’ın düzenlemiş olduğu ‘Taş Plaklarda Kayseri Türküleri’ sergisi açılışı gerçekleştirildi. Koleksiyoner Faruk Yaman’a emeklerinden dolayı teşekkürlerini ileten, Erciyes Üniversitesi Rektörü Fatih Altun; “Fatih Altun’un verdiği emekleri daha önceki resim sergilerini biliyoruz her zaman da takdir ediyoruz biz de kesinlikle bu süreçlerde bize sağlamış olduğu bu değerli imkanlardan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Koleksiyoner Faruk Yaman’ın düzenlemiş olduğu ‘Taş Plaklarda Kayseri Türküleri’ sergisi açılışı gerçekleştirildi. Sergi açılışına Erciyes Üniversitesi Rektörü Fatih Altun, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Koleksiyoner Faruk Yaman, Akademisyenler ve öğrenciler katılım sağladı.

Koleksiyoner Faruk Yaman’a emeklerinden dolayı teşekkürlerini ileten, Erciyes Üniversitesi Rektörü Fatih Altun; “Fatih Altun’un verdiği emekleri daha önceki resim sergilerini biliyoruz her zaman da takdir ediyoruz biz de kesinlikle bu süreçlerde bize sağlamış olduğu bu değerli imkanlardan dolayı teşekkür ediyoruz. Tabii ki biz güzel sanatlar fakültesinde de uygun bir şekilde bu eserleri sergilemeye gayret edeceğiz” dedi.

Koleksiyonu bir araya getirmenin çok büyük bir sabır gerektirdiğini dile getiren, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy; “Öncelikle bu sergimizin hayırlı olmasını diliyorum Faruk beye teşekkür ediyorum. Bu koleksiyonu bir araya getirmek gerçekten sabır gerektiriyor. Kayserinin kurumsal hafızası Faruk Bey diyorum. Kendisine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum başarıları diliyorum” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan nadir bulunan 49 tane taş plağı bir araya getirerek zor bir işi başardığını söyleyen, Koleksiyoner Faruk Yaman; “Bu benim 11’inci sergim burada 49 tane taş plak sergiliyorum 82 tane de 45’lik plak var. 49 tane taş plağın 8 tanesi cumhuriyet öncesi döneme ait 3 tanesi ise Türkiye’nin literatüründe yok çünkü bu plaklar İngiltere’de basılmıştır. Kayseri türküleri önemlidir buradaki bir önemli konu da şimdiki nesil plağı, plakçılığı, pikabı, gramafon’u bilmiyor bunları gündeme getirmek istedik. Aynı zamanda Kayseri türkülerini plakla bir araya getirerek de bundan sonra yapılacak bilimsel akademik çalışmalarda öncülük etmek, bu plakları Kayseri’ye kazandırmak istedim. Ben en zor işi yaptım 49 tane çok nadir taş plağı bir araya getirdim” şeklinde konuştu.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
‘Taş Plaklarda Kayseri Türküleri’ sergisi açıldı