Talas’ta bağ komşuları kaynaşma programı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

Talas Belediyesi tarafından düzenlene Bağ Komşuları Kaynaşma programı gerçekleştirildi. Programda Kayseri’nin bağ kültürüne dair anılar paylaşıldı.

 

Talas Belediyesi, düzenlediği program ile Kayseri’de bağ kültürüne özgü sohbet ortamını yeniden canlandırdı. Düzenlenen programa Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ve Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy’un yanı sıra Kayseri ve Talas’ta bağ kültürünü yaşamış kişiler ile Talas Belediyesi Meclis Üyeleri katıldı. Programda Kayseri’nin bağ kültürüne dair anılar paylaşılırken Talas ve bağ yaşamına dair bilgiler de sohbet konuları arasında yer aldı.

 

Kayserililerin dayanışma duygusunun yanında mütevazi yapısını anlatan Vali Çiçek, “1,5 yıldır Kayseri’deyim, buraya dışarıdan gelen birisi olarak, burada en dikkatimi çeken şey buradaki insanların mütevazi olmasıdır. Kibir kimse tarafından sevilmez ama bu şehir kibirden en çok nefret eden yerlerden birisi, gördüğüm budur” şeklinde konuştu.

 

“KAYSERİ OLARAK EN GÜZEL ÖZELLİĞİMİZ BİRLİKTE OLMAK”

 

Program kapsamında konuşan Başkan Mustafa Yalçın, “Bizim bir bağ kültürümüz vardı, bizim çocukluğumuzda daha çoktu tabii ki ama bizim akrabalık ve komşuluk kültürümüz hiçbir zaman sarsılmaz. Komşularımız birbirlerini burada görsünler ve muhabbete vesile olsun diye böyle bir toplantı yapmak istedik. Kayserimizin bu komşuluk, misafirperverlik ve hayırseverlik kültürü ile ne kadar gurur duysak azdır. Deprem olur, depremde hep beraber oluruz, yine başka toplumsal olayda hep birlikte hareket ederiz. Kayseri olarak en güzel özelliğimiz birlikte hareket etmektir” ifadelerini kullandı.

 

 

Daha sonra kürsüye gelen Tarihçi-Yazar Mehmet Çayırdağ, Talas’ın tarihini anlattı. Talas’ın isim kökeni ve coğrafi yapısını anlatan Çayırdağ, bağ kültürünün de Talas ve Kayseri’deki yerine değindi.

 

Programın ardından katılanlara Talas Belediyesi yayınları arasında çıkan ‘Benim adım Talas’ kitabı hediye edildi.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Talas’ta bağ komşuları kaynaşma programı