6 C
Kayseri
Cuma, Aralık 8, 2023
Ana SayfaManşetKültepe kazılarında 4200 yıllık zeytin çekirdeği bulundu

Kültepe kazılarında 4200 yıllık zeytin çekirdeği bulundu

Yayın Tarihi:

 

Kültepe-Kaniş-Karum Ören Yeri’nde devam eden kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan bulgular tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Kazı çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu; sürdürülen çalışmalar sonucunda ilk defa zeytin çekirdeklerinin bulunduğunu, hasır, heybe ve kilim gibi eşya kalıntılarına da rastlandığını söylerken bulunan zeytin çekirdeklerinin 4200 yıllık olduğuna dikkat çekti.
Kayseri’de bulunan Kültepe-Kaniş-Karum Ören Yeri’nde Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu başkanlığındaki kazı çalışmaları devam ediyor. Yapılan kazılarda çıkan bulgular ise tarihe ışık tutuyor. Bu kapsamda Kültepe’de yapılan çalışmalarda 4200 yıllık zeytin çekirdeğine rastlandı.
Zeytin çekirdeklerinin yanı sıra kilim, hasır ve heybe gibi eşyalara dair kalıntılar da bulunduğunu belirten Fikri Kulakoğlu, bölgede tarım ve toplayıcılığın yaygın olduğunu belirtti. Yapılan çalışmalar doğrultusunda Anadolu coğrafyasının farklı kültürel ve iklimsel değişimleri de ortaya çıkmaya devam ediyor. Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu; daha öncelerinde bölgede 4100 yıl öncesine dayanan buğday kalıntılarına rastlandığını belirtirken bölgede zeytin çekirdeklerine ilk defa rastlandığına dikkat çekti. Bulgular sonucunda, Kültepe bölgesi içerisinde tarımın önemli bir geçim ve yaşam kaynağı olduğu ihtimalini daha da artırıyor.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’de ağaçta asılı erkek cesedi bulundu

Kayseri’de sabah saatlerinde işe gitmek isteyen vatandaşlar ağaçta boynunda...

Yabancı uyruklu iki kişi silahla vurularak öldürüldü

  Gevher Nesibe Mahallesi’nde bir apartmanın terasında meydana gelen olayda...

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Motorine büyük indirim

Motorine büyük indirim Akaryakıt grubu ürünlerinden motorine bugün gece yarısından...

Kayseri’de kuvvetli yağış bekleniyor

  Meteoroloji 7’nci Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarına göre Kayseri’de...

Son Haberler