‘Hamidiye Hicaz Demiryolu Fotoğraf Sergisi’ Kayseri’de

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KAYSERİ (1HA) – Osmanlı İmparatorluğu’nun bıraktığı eserlerden birisi olan Hamidiye Hicaz Demiryolu Tren İstasyon binaları Vedat Önal’ın objektifinden ‘Hamidiye Hicaz Demiryolu Fotoğraf Sergisi’nde sergilenecek.

Büyük bölümü Suudi Arabistan sınırları içinde, diğer bölümleri ise Ürdün, Suriye ve Türkiye sınırları içerisine dağılmış bulunan Hamidiye Hicaz Demiryolu Tren İstasyon binaları, Vedat Önal’ın objektifinden tarih severlerle buluşacak. Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi’nin katkılarıyla gerçekleşen Hamidiye Hicaz Demiryolu Fotoğraf Sergisi, 8 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Kayseri Hunat Kültür Merkezi’nde açılacak ve 3 gün boyunca açık kalacak.

Eğitimci-Yazar Vedat Önal, Kayseri’de açılacak Hamidiye Hicaz Demiryolu Fotoğraf Sergisi’nin Mayıs ayında ilki gerçekleşen ‘Hicaz’da Osmanlı İzleri’ fotoğraf sergisinin devamı niteliğinde olduğunu söyledi. Serginin Cennet Mekan II. Abdulhamit Han’ın 114 yıl önce özveri ile inşa ettirdiği Hamidiye Hicaz Demiryolu tren istasyon binalarının fotoğraflarından oluştuğunu belirten Önal, “Önceki sergide Suudi Arabistan’ın 15 farklı şehrine yayılmış olan Osmanlı yadigarı eserlerin fotoğraflarını tarih severlerin beğenisine sunmuştum. Bu sergide ise, 114 yıl önce 1 Eylül 1908’de Medine Merkez İstasyonunun açılışı ile yapımı tamamlanan Hamidiye Hicaz Demiryolu’nun muhteşem tren istasyon binalarına yer verdim. Ayrıca Ürdün sınırları içinde bulunan bazı istasyonlar ve tarihi mekanlar ile birlikte Kudüs’ten Mescid-i Aksa’dan çeşitli fotoğraflara da yer veriliyor. Osmanlı’nın ve aynı zamanda İslam aleminin belki de son ortak çalışması ile gerçekleşen bu muhteşem projenin hala canlı ve ayakta olan yadigarlarının Türk kamuoyu tarafından daha yakından tanınması en büyük hedefimdir. Hamidiye Hicaz Demiryolu’nun tarihi değeri ve öneminin yeterince anlaşılmadığını düşünüyorum. Bu mütevazi çabanın bu uğurda yapılacak diğer çalışmalara katkı sağlamasını yürekten diliyorum” şeklinde konuştu.

Hamidiye Hicaz Demiryolu’nun tanınması için elinden gelen gayreti göstereceğini dile getiren Önal, “Hamidiye Hicaz Demiryolu sadece kullanıldığı dönem itibariyle etkisi hissedilen bir proje değildir. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren Devlet Demiryollarında yetişen mühendis ve ustaların ilk yetiştiği usta ocağının Hamidiye Hicaz Demiryolu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İşte tarihimizde bu denli önemli bir yere sahip olan bir projenin daha yakından tanınması için bundan sonra da elimden gelen gayreti göstermek istiyorum. Bu sergi bu amaç doğrultusunda küçük bir katkı olursa ne mutlu bana. Bir Kayserili olarak Hicaz Bölgesinde çok önemli eserler bırakan hemşehrimiz Mimar Sinan’ın eserlerinden ilham alınarak yapılan ve muhteşem taş işçiliği ile on yıllara meydan okuyan istasyon binalarının daha yakından tanınması tarihimize sahip çıkma açısından önemlidir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
‘Hamidiye Hicaz Demiryolu Fotoğraf Sergisi’ Kayseri’de