1. Haberler
  2. Develi Haberleri
  3. Dağların bağrında biten bir derinlik: Kıpız Vadisi

Dağların bağrında biten bir derinlik: Kıpız Vadisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kıpız Vadisi Nerede?

– Koramaz, Soğanlı ve Erdemli Vadilerine nazaran farklı bir atmosfere/ambiyansa sahip olan, Avlağa, Çataloluk, Sarıkaya ve Küçük Künye Köyleri arasındaki kanyon manzarasıyla, kanyon içerisinden geçen İkizindere ve Erikli Deresi’yle Kıpız Vadisi, Anadolu’nun el değmemiş doğa harikalarından, dağların bağrındaki saklı cennetlerinden bir tanesidir. El değmemiş doğasıyla kendisine has bir vahşi/doğal yaşamıyla Kayseri’nin, Develi’nin eteklerinin içerisinde saklı bir cennettir. Sarıkaya ve Küçük Künye Köyleri, kanyonun doğusunda yer alırken Avlağa ve Çataloluk Köyleri de kanyonun batısında yer alır. Kanyonun zirvesi 2409 metreye kadar ulaşmaktadır ve bütün olarak uzun , geniş ve derin mağaralar barındırır.
Zaman içinde birçok kadim medeniyetin yaşadığı ve o medeniyetlere dair binlerce eserin miras kaldığı Anadolu Coğrafyası, aynı zamanda bilinmeyen doğa harikalarıyla da doludur. Develi bölgesinde, dağın içerisinde saklı bir cennet misali olan Kıpız Vadisi de az bilinen doğa harikalarından bir tanesidir.
Koramaz, Soğanlı ve Erdemli Vadilerine nazaran farklı bir atmosfere, ambiyansa sahip olan Kıpız Vadisi, Kayseri’nin ender doğa manzaralarını barındırmasıyla birlikte biliniyor. Avlağa, Çataloluk, Sarıkaya ve Küçük Künye Köyleri arasında bir kanyon manzarasına rastlanılmaktadır.
Küçük Künye Köyü çevresinde bulunan Homurlu Şelalesi, tıpkı Kapuzbaşı’na benzer büyüleyici manzarasıyla huzur verici ve sakinleştirici bir atmosfere sahiptir. Vadide; 7 kilometre uzunluğunda İkizindere ve 9 kilometre uzunluğunda Erikli olmak üzere iki dere bulunmakta ve ormanla bütünleşik bir yapıdadır.
Adeta yeşilden elbise giymiş vadi, birçok canlı türünün yaşam alanı olmasıyla birlikte bir habitat olarak nitelendirilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen