1. Haberler
  2. Güncel
  3. Büyükkılıç, “Amacımız bir mum yakmak, o yükü ve acıları paylaşmak”

Büyükkılıç, “Amacımız bir mum yakmak, o yükü ve acıları paylaşmak”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KAYSERİ (1HA) – Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, düzenlenen basın toplantısında Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem sonrası Kayseri’nin deprem bölgesine başlattığı seferberliği anlattı. Başkan Büyükkılıç, “Bizim amacımız bir mum yakmak, o yükü paylaşmak, acıları paylaşmak o anlayış içerisinde lojistik olarak ne yapabiliriz diye AFAD ve Valiliğimizin işbirliği halinde hep beraber sürdürmek yönünde çalışmalarda bulunduk” dedi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçesinde 7,7 ve 7,6 şiddetinde meydana gelen 2 depremde 10 il büyük hasar aldı. Asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem sonrası Türkiye yasa boğuldu. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, MHP Kayseri İl Başkanı Adnan İncetoprak ve 16 ilçe belediye başkanının katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Büyükkılıç, “Deprem sonrası Kayseri boyutunu yönetirken aklımız daima 10 tane şehrimizde özellikle hemen burnumuzun dibinde olan Kahramanmaraş’ımızdaydı. Kayseri’de de Kahramanmaraşlı epeyce nüfus olduğunun farkındayız. O dostluk anlayışı içerisinde süreci takip etmeye gayret ettik. Belediye başkanı arkadaşlarımızla da oradaki dostlarımızla da irtibata geçmek suretiyle çalışmalar sürdürürken hasarın her geçen saat boyutunun farklı olduğunu hep beraber gözlemledik. İşin ciddiyetini herkes fark etti ve üzerinde ‘ne yapılabilir’ diye kafa yorma yönünde gayret gösterdi. Emeği geçen katkı sağlayan herkese, milletimizin duyarlılığına teşekkür ediyoruz. Bizim amacımız bir mum yakmak, o yükü paylaşmak, acıları paylaşmak. O anlayış içerisinde lojistik olarak ne yapabiliriz diye AFAD ve Valiliğimizin işbirliği halinde hep beraber sürdürmek yönünde çalışmalarda bulunduk” ifadelerini kullandı.

Kayseri’den de deprem bölgesine hayırseverler olarak 500 belki bin tır, 10 ilin deprem olan bölgelerin tamamına destek yağdığını söyleyen Büyükkılıç, “Şundan eminiz ki deprem olan bölgelerin tamamına destek yağdı. Bunun farkındayız, bunların hepsinin birer birer listeleri var. Şu bir gerçek ki yerel yönetimlerin oradaki iş birliği ile yerel ihtiyaçlara yönelik lojistik anlamında gerek itfaiyemizin gerek elektrik şirketimiz gerek doğalgazımızın gerekse ilçe belediyelerimizin yaptığı efendim temizliğinden çöp kamyonundan, oradaki temizlik personelinden her konuda, şimdi ilaçlama boyutlarından üzerimize ne düşüyorsa yapma yönünde binlerce kardeşimiz şu anda sahada” şeklinde konuştu.

‘KAYMAKAMLIKLARIMIZLA İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE BU SÜRECİ YÖNETİYORUZ’

Kayseri’ye gelen depremzedelerin pozisyonu hakkında konuşan Büyükkılıç, “Burada hepimizin merhamet duygusu var, iyi niyet var ondan hiç kimsenin şüphesi yok. Bu açıdan bizim bu süreçte istismar edecek olanları düşünmek istemiyoruz, ama olabilir. Önemli olan yapılan çalışmaların doğru, sağlıklı, hedefine yönelik olması ve hedefine ulaşması. Hayırseverlerin hayırlarını insani duygularla çalışmalar yapanların o duygularını elbette ki hayata geçirmesi, mağdur olan depremzede kardeşlerimizin bilgi kirliliği ya da yanlış yönlendirmeyle bir mağduriyet daha yaşamaması. Bunun için şehrimize gelen her depremzede kardeşimizin önce AFAD’a kayıt yaptırmasını buradan mutlak öneriyoruz. Rastgele bilgilerle yanlış yerlere sürüklenerek macera yaşamasınlar, sıkıntı yaşamasınlar. Onların üzüntüsü onlara yeter de artar bile. O açıdan biz onların elinden tutalım onları yönlendirelim bu konuda şahsi yardım bile veriyor olsanız araştırmadan, AFAD ile Kızılay ile irtibata geçmeden bu konuya soru işareti ile yaklaşalım. Bu konuda belediyelerimizin de kapıları açık, kaymakamlıklarımızla iş birliği içerisinde bu süreci yönetiyoruz” diye konuştu.

Kayseri’den başka ile gideceklere Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile ücretsiz ulaşım imkânı sağlanacağını duyuran Başkan Büyükkılıç, terminalden Ankara, İstanbul veya başka yere gitmek isteyenlerin başvurusu halinde, Büyükşehir tarafından ücretsiz olarak transferinin sağlanacağını dile getirdi. Büyükkılıç, “Terminalimizden Ankara İstanbul’a ya da başka şehirlere gitmek isteyen depremzede canlarımız var ise buradan Kayseri Büyükşehir Belediyesi üzerinden ücretsiz transferi konusunda her türlü desteği vereceğiz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen