0 C
Kayseri
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Ana SayfaHaberEkonomiBaşkan Bağlamış: “Kapasite arttırılmazsa karkas et 200 lirayı bulur”

Başkan Bağlamış: “Kapasite arttırılmazsa karkas et 200 lirayı bulur”

Yayın Tarihi:

KAYSERİ (1HA-ÖZEL) – Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, karkas ete gelen fiyat artışını değerlendirerek, “Şu anda Kayseri’de 1 kilogram karkas etin fiyatı ortalama 165 liradır. Eğer üretim materyalimizi uygun fiyatlarla tedarik eder, ülkemizde üretmeye başlarsak tahmin ediyorum ki 140 lira civarında vatandaşlarımıza et satabilir duruma geliriz. Besilik materyale çözüm getirilmezse tahmin ediyorum karkas etin fiyatı 200 lira civarında olabilir” dedi.
Karkas et uygulanan zamla birlikte yaklaşık 165 lira civarında satılıyor. Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından besilik hayvanların yüzde 100 kapasitede Türkiye’ye getirilmesi konusunda çağrıda bulundu. Başkan Bağlamış, “Hızlı bir şekilde Tarım ve Orman Bakanlığımızın besilik hayvanların yüzde 100 kapasitede Türkiye’ye getirilmesi noktasında bir politika geliştirmesi gerektiği kanaatindeyim. İnşallah bu gelişme sağlandığı zaman ülkemizde kırmızı et fiyatları yavaş yavaş inme seviyesine gelecek ve 150 lira seviyelerinde de fiyat aralığı oluşmuş olacak. Besilik materyale çözüm getirilmezse tahmin ediyorum karkas etin fiyatı 200 lira civarında olabilir” diye konuştu.
‘BESİLİK MATERYALİNE ÇÖZÜM GETİRİLMEZSE KARKAS ETİN FİYATI 200 LİRAYI BULABİLİR’
Başkan Bağlamış, kırmızı etin fiyat artışının sebebinin üretim maliyetlerinde oluşan olumsuzluklar olduğunu ifade ederek, “Şu anda Kayseri’de 1 kilogram karkas etin fiyatı ortalama 165 liradır. Üretim maliyetleri arttığından dolayı et fiyatlarına da zam yansıyor. Üretim maliyetleri 1 kilogram kırmızı et, üreticiye 20 kilogram yemden oluşuyor. Ortalama yemin kilogram fiyatı da 7 lira civarındadır. Kırmızı et üreticisi şu an 165 liraya karkas et kestirdiği zaman karşılığında 23 kilogram yem alabiliyor. 20 kilogram maliyet 3 kilogram civarında da kar söz konusu oluyor. Üretim maliyetleri arttığı müddetçe et fiyatlarına da olumsuz yansıyacaktır. Bu vatandaşın aleyhine oluyor. Biz özellikle Kayseri Ticaret Borsası olarak, Et ve Süt Kurumu ile Tarım ve Orman Bakanlığımızı şu anda yurtdışından besilik materyal noktasında kapasitelerimizin yüzde 20’sine, bu da Et ve Süt Kurumu’nun ithal hayvan getirmesiyle ilgili izin var. Biz kapasitenin yüzde 100 açılması taraftarıyız çünkü kırmızı et fiyatlarını daha da olumsuz etkileyecek. Eğer üretim materyalimizi uygun fiyatlarla tedarik eder, ülkemizde üretmeye başlarsak tahmin ediyorum ki 140 lira civarında vatandaşlarımıza et satabilir duruma geliriz. Kırmızı et üretim maliyetlerinde materyaller yurtdışından getirilmezse artışların devam edeceği kanaatindeyim bu da et fiyatlarına olumsuz etkide bulunacaktır. Kırmızı etin fiyat artışının sebebi üretim maliyetlerinde oluşan olumsuzluklardan kaynaklanıyor. Besilik materyalimizin Türkiye’de kısıtlı olduğunu ifade etmek istiyorum. Daha öncelerde süt fiyatlarıyla ilgili de bunu ifade etmiştim. Hızlı bir şekilde Tarım ve Orman Bakanlığımızın besilik hayvanların yüzde 100 kapasitede Türkiye’ye getirilmesi noktasında bir politika geliştirmesi gerektiği kanaatindeyim. İnşallah bu gelişme sağlandığı zaman ülkemizde kırmızı et fiyatları yavaş yavaş inme seviyesine gelecek ve 150 lira seviyelerinde de fiyat aralığı oluşmuş olacak. Besilik materyale çözüm getirilmezse tahmin ediyorum karkas etin fiyatı 200 lira civarında olabilir” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’de ağaçta asılı erkek cesedi bulundu

Kayseri’de sabah saatlerinde işe gitmek isteyen vatandaşlar ağaçta boynunda...

Yabancı uyruklu iki kişi silahla vurularak öldürüldü

  Gevher Nesibe Mahallesi’nde bir apartmanın terasında meydana gelen olayda...

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Motorine büyük indirim

Motorine büyük indirim Akaryakıt grubu ürünlerinden motorine bugün gece yarısından...

Kayseri’de kuvvetli yağış bekleniyor

  Meteoroloji 7’nci Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarına göre Kayseri’de...

Son Haberler