1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralıkta toplanacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralıkta toplanacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

(Muhabir: Mert Süleyman Akbınar) – Asgari ücrette süreç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışmalarıyla başlayacak. Kasım ayında ön hazırlık sürecinin başlaması bekleniyor. Teknik çalışmaların ardından da aralık ayında görüşmeler başlayacak. Yaklaşık 7 milyon çalışan, 2024’te asgari ücretin ne kadar olacağını merakla bekliyor.

Süreç, kasım ayındaki hazırlık çalışmalarıyla başlayacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’undaki görüşmelerse aralıkta yapılacak. Temmuzdaki ara zamla asgari ücrete yüzde 34 artış yapıldı, rakam net 11 bin 402 lira oldu.

Yeni asgari ücret belirlenirken, geçinme endekslerine bakılacak. Genel ücret seviyesi dikkate alınarak ekonomik ve sosyal durum şartları analiz edilecek. Son kararı Asgari Ücret Tespit Komisyonu verecek.

Zengin, asgari ücretin tüm işçilerin ücret seviyesinin belirlenmesinde rol oynadığını ifade ederek “Onların da ücret seviyeleri yine asgari ücrete gelen artışa göre de belirleniyor. Geçinme indekslerinin ülkedeki genel ücretler seviyesinin yine ekonomik ve sosyal durumun dikkate alınarak bir asgari ücretin belirleneceği ifade ediliyor. Dolayısıyla bunlar masada olacak” şeklinde konuştu.

Görüşmeleri, 15 üyeden oluşan asgari ücret tespit komisyonu yürütüyor. Kararlar, oy çokluğuyla alınıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen