Tarihi saatler antika severlerin ilgi odağı oluyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KAYSERİ(1HA-ÖZEL) – Kayseri’de 40 yıldır saatçilik yapan İbrahim Çimen bulunmayan tarihi saat parçalarını üreterek, tarihi 250 yıla dayanan saatleri antika severlerle buluşturuyor.

12 yaşından beri saatlere ilgi duyan ve tarihi saatlerin tamirini yapan İbrahim Çimen, yurt dışından getirttiği saatleri tamir edip sattığını dile getirdi. Tarihi ürünlerin yedek parçası bulunmadığı için kendisinin parça ürettiğini vurgulayan Çimen, “Tarihi saatleri yurtdışından getirtiyoruz. Yurt dışında tamir etmek gibi bir olay yok. Tamir için Türkiye’ye gelen bozuk malları tamir edip burada koleksiyonculara satıyoruz. Eski ürünlerin parçaları kırık olabiliyor, böyle durumlarda başka parça bulamıyoruz. Ben de bu yüzden sıfır şekliyle malzeme yapıyorum. El işi yaptığım çarklar, parçalar başka yerlerde yapılmıyor. Ortalama 500 liradan 30 bin liraya değişen fiyatlara satışlarımızı yapıyoruz. Saatin tarihine, markasına göre fiyatı dahada değişebiliyor” ifadelerini kullandı.

‘OSMANLI DÖNEMİ’NDEN KALMA SAATLER VAR’

Antika saat ustası İbrahim Çimen, Avrupa’ya da satış yaptıklarının altını çizerken saat almak isteyen vatandaşları da güvenilir satıcılardan alışveriş yapmaları için uyarıyor. Çimen, “Avrupa’nın bütün ülkelerinden alıcılarımız oluyor. Türkiye bazında bakarsak daha çok müşterimiz var. Aynı zamanda internetten yaptığım satışlarımda oluyor. Kayseri’ye gelen arkadaşlar genelde bizi biliyorlar. Eski saatlerle ilgilendiğimiz için antikacılarda geldiğinde bana uğruyorlar. Vatandaşlar eğer saat hakkında bilgi sahibi değilse satıcının anlattığına göre alır. Vatandaş, saat alırken vatandaşa güvenecek. Eğer bilgi sahibi değilse anlaması çok zor. Güvenilir yerlerden alışveriş yapılmalı” diyerek konuşmasına devam etti.

Eski dönemlerden kalma saatlere de sahip olduğunu söyleyen İbrahim Çimen, “En eski saatimiz ortalama 250 yıllık. Osmanlı döneminden kalma saatlerimiz var. 1500’lü yılların sonunda çıkmaya başlayan saatler, 1700’lü yıllarda eski boyutunun 3’te 1’i kadar küçültülmüş. 1800’lü yıllarda ise artık fabrikalarda üretilmeye başlamış. Kayseri’den benden başka saat ustalarda var ama benim gibi kendi parçasını üreten yok. Genel olarak sadece tamir işlerinde 500 lira gibi ortalama bir fiyat oluyor” dedi.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Tarihi saatler antika severlerin ilgi odağı oluyor