TAPU HARCINDA YÜZDE 50 ARTIŞA GİDİLDİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseri (1HA-ÖZEL)- Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre konut fiyatının bedeli üzerinden alınan tapu harcında yüzde 50, yüzde 4 olarak alınan genel tapu harcı ise yüzde 6’ya yükseltildi. Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Koçak, alınan kararı konut sektörü açısından değerlendirdi.
Daha öncelerinde tapu harçlarının yüzde 1,5-2 seviyelerinde hareket ettiğini belirten Koçak, mevcut yüzde 4’lük tapu harcı bedelinin yüzde 6’ya çıkarılmasının sağlıklı bir durum olmadığını söyledi. Kredi faizleri yüksek olduğu için doğrudan harçlara, noter ücretlerine de yansıdığını belirten Koçak, “Malum bir deprem yaşadık, ülkenin afet bölgesinde çok ciddi masrafları var, 100 milyar dolar gibi rakamdan bahsediliyor ki bu çok yüksek bir rakam, bizler de bu hususta elimizi taşın altına sokacağız, gelen zamları olgunlukla karşılıyorum, ilerleyen zamanlarda yüzde 1,5 gibi oranlara tekrardan indirileceğini ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.
“ZAMLARIN İSTER İSTEMEZ PİYASAYA ETKİSİ OLACAKTIR”
Yeni zamla birlikte 1 milyon lira değerindeki tapunun 40 bin lira olan harç ücretinin doğrudan 60 bin liraya çıktığına dikkat çeken Koçak: “bin 298 lira da harç masrafının üzerine bir de döner sermaye ücreti mevcut; zaten kredi finansmanları çok yüksek olmasının yanı sıra kredi almanın da zorlaşmasından ötürü sektörü ister istemez etkileyecektir” dedi.

Yüzde 10 ile 20 arasındaki konut arsa fiyat artışlarının da tüketicinin kafasını karıştıracağını, ticareti de zorlaştıracağını sözlerine ekledi.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
TAPU HARCINDA YÜZDE 50 ARTIŞA GİDİLDİ