Talas Belediyesi: “Halkı isyana teşvik edercesine açıklama yapılıyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KAYSERİ (1HA) – Talas Belediyesi, Mevlana Mahallesindeki devlet okulu arsasının plan değişikliğiyle özel okul arsasına çevrildiği iddialarına cevap verdi. Söz konusu arsanın özel mülkiyet olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu nedenle ortaokul yapılamadığı ve plan değişikliği ile özel okul yapılmasının önünün açıldığı duyuruldu. Açıklamada ayrıca, ‘halkı isyana teşvik’ derecesinde yanlış bilgilendirme yapıldığı da vurgulandı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında alınan bir karar tartışma konusu oldu. Talas Mevlana Mahallesi’nde devlet okulu için ayrılan arsanın plan değişikliği yapılarak aynı arsaya özel okul yapılabilmesinin önü açılmıştı. Muhalefet partisi meclis üyeleri, bu durumu eleştirerek plan değişikliğine karşı çıktı.

Talas Belediyesi de mecliste yapılan plan değişikliğinin gerekçelerini anlatmak ve eleştirilere cevap vermek için yazılı açıklama yaptı. Belediye’den yapılan açıklamada, mahallede bulunan okul arsasının sahibi tarafından belediyeye müracaat edilerek özel eğitim alanı olarak planlanmasının talep edildiği vurgulandı. Arsa sahibinin başvurusu hakkında da yapılan açıklamada, “Arsa sahibinin başvurusunda, “14.420 metrekarelik arsamda 2 adet 750 metrekarelik kütle, 1 adet ticari parsel ve 1 adet sosyal tesis alanı bulunmaktaydı. Yapılan plan tadilatı ile ticari parsel ve sosyal tesis kaldırılıp yerine okul arsası konulmuştur. Bu durum beni maddi manevi zarara uğratıp mağdur etmiştir. Bu dilekçem ile arsamdaki okul arsasının özel eğitim tesis alanına çevrilmesini arz ederim” demektedir. Şahsın müracaatı ile hukuki süreç başlatılmış olup önce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden görüş alınmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğü cevabi yazısında “Söz konusu parsele yakın 24 derslikli ortaokul ve 32 derslikli ilkokul inşaatları devam etmektedir. Bu inşaatlar bittiği zaman ilkokul ve ortaokul ihtiyaçları giderilecektir. İmar plan değişikliği talep edilen yerde özel eğitim alanı ve özel eğitim okuluna da ihtiyaç bulunmaktadır. Ortaokul alanı olan alanın imar durumunun, özel eğitim alanı olarak değiştirilmesinde kurumumuzca bir sakınca bulunmamaktadır” denilmiştir” ifadelerine yer verildi.

‘SÖZ KONUSU ARSA, ÖZEL MÜLKİYET OLDUĞU İÇİN ORTAOKUL YAPILAMAMIŞTIR!

Açıklamanın devamında ise: “Burada bahsedilen ilkokul, ‘Mevlana İlkokulu’ olarak geçtiğimiz eğitim öğretim yılı başında tamamlanmış ve eğitime başlamıştır. Ortaokulun inşaatı ise tamamlanmak üzeredir ve önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca planlaması ve mülkiyet edinimi son iki yıl içerisinde yapılan 4 adet okulun inşaatları da devam etmektedir. Bütün bu gelişmelerden hareketle belediyemiz, konuyla ilgili gerekli evrakları yetkili merci olan Büyükşehir Belediyesine göndermiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda başvuru, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilerek ilçe meclisimize gönderilmiştir. İkinci aşama olarak ilçe belediyemiz meclisinde kabul edilerek, Büyükşehir Belediye Meclisine ikinci defa müracaatı yapılmıştır. Konu ikinci defa Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülerek özel eğitim alanı olması yönünde karara bağlanmıştır. Yani böyle bir konu, iki kez Büyükşehir Belediye Meclisince, bir kez de ilçe belediye meclisince görüşülerek karara bağlanabilmektedir. Bundan sonra izlenecek hukuki yol şöyledir; Büyükşehir Belediye Meclisi kararı, önümüzdeki günlerde ilçe belediyemize ulaştığında askı süreci başlayacaktır. Kanunen itiraz etme yetkisi bulunanlar tarafından 1 ay içerisinde yapılacak itiraz neticesinde konu tekrar belediye meclisimizin gündemine alınacaktır. İtiraz olmadığında işlem tamamlanmış olacaktır” denildi.

‘HALKI İSYANA TEŞVİK EDERCESİNE AÇIKLAMA YAPILIYOR’

Yazılı açıklamada, muhalefetin eleştirileri konusunda da ‘halkı isyana teşvik’ derecesinde yanlış bilgilendirme yapıldığı vurgulandı. Devlete ait bir arsanın özel şahıslara peşkeş çekiyormuş gibi gösterilmeye çalışıldığının anlatıldığı açıklamada, “Bu tür bir yaklaşımla belediyelerimize itibar kaybettirmeye gayret edenler, adalet önünde hesap vereceklerdir. Söz konusu arsa, özel mülkiyet olduğu için ortaokul yapılamamıştır. Bu kararla özel okul yapılmasının önü açılmıştır. Özel eğitim okulları devlete ve millete rakip değil, müfredatı ve bütün kuralları Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından kontrol altında tutulan özel teşebbüslerdir. Muhtemelen bu uygulama üzerinden bir kargaşaya sebep olmak isteyenlerin çocukları da özel okullarda okumaktadır. Son not olarak; bu konuda gerekli yerlerde evrak, isim, sayı ve tarih belirtilerek açıklama yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Talas Belediyesi: “Halkı isyana teşvik edercesine açıklama yapılıyor”