30 C
Kayseri
Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaHaberGüncelKAYSERİ'DEN 2. HAC KAFİLESİ UĞURLANDI

KAYSERİ’DEN 2. HAC KAFİLESİ UĞURLANDI

Yayın Tarihi:

KAYSERİ (1HA) – Kayseri’de Hac yolculuğuna çıkacak olan 145 kişiden oluşan 2. kafile dualar eşliğinde yolcu edildi. İl Müftüsü Yusuf Akkuş, gidecekleri yerlerden kazasız, sıkıntısız dönüp gelmelerini temenni ettiğini belirtti.

Kayseri’den Hac ibadetlerini yerine getirmek için Suudi Arabistan’a giden 145 kişilik 2. kafile dualar eşliğinde Medine’ye yolcu edildi. Ayşe-Ahmet İnci Camisi önünde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan organizasyonunda hacı adayları uğurlama töreni yapıldı. Törene katılan Kayseri İl Müftüsü Yusuf Akkaş, “Yolculuğunuzu Cenab-ı hak kolay kılsın. Gideceğiniz yerlerden kazasız, sıkıntısız geri dönüp gelmeyi lutüf eylesin. Haccınızı hayırlı eylesin. Ne mutlu sizlere şimdi buradan Medine’ye uçacaksınız. Allah Rasulü’nün yanı başına varacaksınız. En kısa sürede de kendisini ziyaret edeceksiniz. Alemlerin efendisi Hz. Muhammed s.a.v. hemen orada yeşil kubbenin altında gideceksiniz. Medine de çok şeylere şahit olacaksınız. Her şeyden önce efendimize komşu olacaksınız. Komşuluğunuzu en iyi şekilde yapacaksınız. Oraya kavuşacaksınız. Zemzeme kavuşacaksınız. Arafat’a çıkacaksınız. Duaların makbul olduğu yerlere gideceksiniz. Ne mutlu size. Yolunuz açık olsun. Güle güle gidin. Allah selamet versin. Allah-u Teala yardımcınız ve yardımcımız olsun. Gidemeyen kardeşlerimizi de en kısa zamanda Rabbim oraları görmeyi, efendimizle baş başa kalmayı, hasbihal etmeyi, o güzel yerlere ulaşmayı nasip eylesin” dedi.

13 yıldır hacı olmayı beklediğini söyleyen bir vatandaş, “13 yıl bekledim. 13 sene sonra çıktı. Geçen yıl çıktı götürmediler bu yıl çıktı gidiyorum. Çok seviniyorum, mutluyum, elhamdülillah” şeklinde konuştu.

Hac yolcularından Mükremin isimli bir vatandaş ise, “Hacca gitmek bir nasip işi Allah lütfetti. Biz şanslı Müslümanlardanız. Hac mükellef müslümanın ömründe bir kere yer yüzündeki tüm müslümanların Arafat’ta toplandığı yıllık kongresidir. Bu kongre de müslümanların o yıl ki, o dönem ki en mühim konusu görüşülür karara bağlanır. Ne yapılacağına dair ortaya bir karar konur. O karar da uygulanır. Rol paylaşılır. Şimdi o hikmetten uzağız” ifadelerini kulandı.

Hacı adayları, uğurlanırken aileleriyle beraber duygusal anlar yaşadı. Aileleri tarafında dualar eşliğinde uğurlandı.

 

İlginizi Çekebilir

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti Kayseri’de düğün sonrası...

Kayseri’de kuran kursu hocası açığa alındı

Kayseri’nin Hacılar ilçesinde bulunan bir Kur’an Kursu’nda iddiaya göre...

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşerek can verdi

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşen kişi yanarak can verdi. Olay,...

Kayseri’de tramvayın altında kalan çocuk hayatını kaybetti

Kayseri’de iddiaya göre tramvaya güvenlikten izinsiz binmek isteyen 15...

Son Haberler