Güncel

Deprem anında neler yapılmalı?

 

KAYSERİ (1HA) – Kahramanmaraş, Adıyaman ve Diyarbakır merkezli sabaha karşı saat 04:17’de 7.7 büyüklüğü olarak açıklanan depremin ardından bugün saat 13:24’te merkez üssü Kahramanmaraş Elbistan olan 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Deprem sırasında çök kapan tutun tekniğinin yapılması gerektiğini söyleyen Jeofizik Yüksek Mühendisi Emre Yelken, “Bulunduğumuz bölgede bir kolun, kirişin etrafı veya sağlam bir dolap gibi yapıların etrafı kapanarak o şekilde bekleyeceğiz” dedi.

Kahramanmaraş, Adıyaman ve Diyarbakır merkezli sabaha karşı saat 04:17’de 7.7 büyüklüğü olarak açıklanan depremin ardından bugün saat 13:24’te merkez üssü Kahramanmaraş Elbistan olan 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğunu söyleyen Jeofizik Yüksek Mühendisi Emre Yelken, “Bildiğimiz gibi Türkiye bir deprem ülkesi, hep söylediğimiz gibi biz deprem bilimciler, yer bilimciler bu depremler ne ilk olacak ne son olacak. Şüphesiz ana oluşum şekline baktığımız zaman doğrultu atımlı fay üzerinde oluşan bir deprem. Bizim Anadolu kıtasının Afrika kıtasını bindirmesiyle birlikte kayaçlarla belirli bir kırılma değerlerimiz vardır. Bu kırılma değerlerine yaklaştıktan sonra kayaç artık üstündeki stresi kaldıramaz ve kıtasal olarak harekete geçer bunların yer yüzeyindeki etkilerine deprem diyoruz. Yıkıcı etkisi olan büyük bir deprem yaşadık. Bunun şüphesiz ki artçı şokları olmaya devam edecek. Tekrar yer kabuğu eski halini alıp oturduktan sonra şüphesiz bu artçı şoklar tamamıyla kesilecek” şeklinde konuştu.

‘ÇÖK KAPAN TUTUN TEKNİĞİ UYGULANMALIDIR’

Deprem anında neler yapılması gerektiğinden bahseden Yelken, “Depreme hazırlıklı olacağımız en önemli şey zemin. Zemin parametreleri, yer bilimcilerinin, inşaat mühendislerinin hazırlamış oldukları zemin raporlarına dikkat ederek fay hatları üzerinde olmayan bölgelerde, daha çok sağlam zeminler üzerinde, kırıntılı zeminler üzerinde olmayan, ana kayaçlar üzerinde olan yapıları tercih edeceğiz. Deprem esnasında yapılması gerekenler arasında özellikle asansörlerin ve bina merdivenlerinin kullanılmaması. Bu noktada AFD ekiplerinin yapmış olduğu Çök Kapan Tutun tekniği uygulanmalıdır. Bulunduğumuz bölgede bir kolun, kirişin etrafı veya sağlam bir dolap gibi yapıların etrafı kapanarak o şekilde bekleyeceğiz. Onun dışında yapabileceğimiz hiçbir şey yok” ifadelerini kulandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu