5 C
Kayseri
Salı, Aralık 12, 2023
Ana SayfaHaberEkonomiBaşkan Çolakbayrakdar: “El birliğiyle biz de yerel yönetim olarak üzerimize ne düşüyorsa...

Başkan Çolakbayrakdar: “El birliğiyle biz de yerel yönetim olarak üzerimize ne düşüyorsa yapacağız”

Yayın Tarihi:

KAYSERİ (1HA)- İstanbul Mobilya Fuarı’nda Kayserili firmaları ziyaret eden Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, üretimin artmasıyla birlikte istihdamın da artacağını söyledi. Çolakbayrakdar, “Daha fazlaca nitelikli istihdam oluşmuş olacak ama bizim refahımız demek bu cari açığımızın kapanması demek, Kayserimizin daha fazlaca sermayesinin artması demek, ekonominin büyümesi demek. Bunun için de el birliğiyle biz de yerel yönetim olarak bir belediye başkanı olarak gerek üretimin artması noktasında gerek istihdamın artması noktasında üzerimize ne düşüyorsa yapmamız lazım” dedi.

İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde 29 Ocak Pazar gününe kadar devam edecek olan İstanbul Mobilya Fuarı’nda Kayseri’de üretim yapan 180 civarında mobilya firması da yer aldı. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar da, sanayicilere destek için fuarı ziyaret etti. 1HA’ya açıklama yapan Başkan Çolakbayrakdar, fuarın hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu. Kayserili firmalara destek olmak adına stantlarını gezdiklerini söyleyen Çolakbayrakdar, “Bugün TÜYAB’dayız yarında inşallah CNR’de olacağız. Kayseri’deki üretim yapan firmaların stantlarında onların yanında olduğumuzu desteklemek, adına güç vermek adına ziyaret ettik. Bütün kardeşlerimizin gördüğümüz şu; yüzleri gülüyor, memnunlar, iyi bir katılım var. Dünyanın her yerinden gelen alım heyetleri burada mobilya için Türkiyemize gelmiş durumdalar. Türkiyemizin mobilya pastası içerisindeki, dünya pastası içerisinde daha fazlaca yer alabilmesi için de Kayseri’deki üretim yapan firmalarımız yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Biz istiyoruz ki dünya pazarındaki dünya pastasından daha fazla pay alalım. Şu anda yaklaşık yüzde 2 – 2,5 olan bu pastanın içerisindeki Türkiye’nin payını daha yukarılara çekelim. Muhakkak ki bunun olabilmesi için üretmek lazım, çalışmak lazım, gayret etmek lazım. Bu mevcut Kayserili kardeşlerimiz bu noktada iyi bir müteşebbis gücü sergiliyorlar” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE MOBİLYASI KENDİ İSMİNDEN BAHSETTİRMİŞ DURUMDA’

Her sektörde olduğu gibi mobilya sektöründe de ama Kayseri’nin major (önemli, büyük) sektörünün mobilya olduğunu dile getiren Çolakbayrakdar, “Bu noktada buradaki katılımcılardan gördüğümüz şu; İnşallah bundan sonraki ve bu sene de dahil olmak üzere bundan sonraki dönemler içerisinde daha fazlaca üretim yapacağız. Pastadan daha fazla pay alacağız. Dünyada kendi ismimizden daha fazlaca söz ettireceğiz. Bugün burada yaşadığımız şöyle bir şey var; Türkiye mobilya sektöründe mobilya üretiminde dünyada artık kendi isminden bahsedilen bir ülke. Daha önceleri İtalya ve İspanya mobilyaları ile ilgili bütün dünyanın baktığı İspanya’nın mobilyası, İtalya’nın mobilyası derken bugün Türkiye mobilyası da kendisinin ismini bahsettirebilmiş durumda. İşin bir farklı tarafı da gezdiğimiz standlarda gördüğümüz gerek Ortadoğu’da gerek Orta Asya’da, gerek Avrupa’da, gerek Amerika’da ve Afrika pazarı da dahil olmak üzere her bir pazarda Türk mobilyasının üretim noktasında, her bir yerde satılabildiğini ve her bir alanda da müşterilerin olduğunu gördük. Bu bizim açımızdan gurur verici. Bütün üreten kardeşlerimiz adına hep beraberce söylüyorum; Kayserimiz adına gurur verici bir tablo. İnşallah daha da fazlaca üretim olsun. Daha da fazlaca dünya pazarında yer alalım” ifadeleri kullandı.

‘KAYSERİ’DEN DÜNYAYA AÇILDIĞIMIZ DAHA BÜYÜK KAPILAR OLSUN’

Üretimin artmasıyla birlikte istihdam artacağını belirten Çolakbayrakdar, “Daha fazlaca nitelikli istihdam oluşmuş olacak ama bizim refahımız demek bu cari açığımızın kapanması demek, Kayserimizin daha fazlaca sermayesinin artması demek, ekonominin büyümesi demek. Bunun için de el birliğiyle biz de yerel yönetim olarak bir belediye başkanı olarak gerek üretimin artması noktasında gerek istihdamın artması noktasında üzerimize ne düşüyorsa yapmamız lazım. Şu ana kadar yaptığımız gibi inşallah bundan sonra da el ele verip çıtayı arttırmamız lazım. Tebrik ediyorum, bütün üreten kardeşlerimize başarılar diliyorum. Tabii ki Kayseri özelinde konuşuyoruz ama burası bütün Türkiye’nin gelmiş olduğu nokta ve Türkiye’den dünyaya açılan kapı. Kayserimizde mobilya fuarları yapılıyor. Gönül ister ki bundan sonrasında Kayserimizdeki Mobilya fuarları bizim üretmiş olduğumuz ürünler Kayseri’den dünyaya açıldığımız daha büyük kapılar olsun, daha büyük alanlar olsun neden olmasın. Yani burası artık uluslararası manada kabul görmüş, bilinir bir fuar ama Kayserimizin de yakın gelecekte mobilya fuarları noktasında dünyaya açılan bir kapı olması çok uzak bir hedef değil, çok uzak bir hayal değil. Çünkü bundan sonrasında yaptığımızın daha iyisini muhakkak ki yapabiliriz. Başarabiliriz herkese başarılar diliyorum, hayırlı bereketli fuar olsun inşallah’ diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’de ağaçta asılı erkek cesedi bulundu

Kayseri’de sabah saatlerinde işe gitmek isteyen vatandaşlar ağaçta boynunda...

Yabancı uyruklu iki kişi silahla vurularak öldürüldü

  Gevher Nesibe Mahallesi’nde bir apartmanın terasında meydana gelen olayda...

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Motorine büyük indirim

Motorine büyük indirim Akaryakıt grubu ürünlerinden motorine bugün gece yarısından...

Kayseri’de kuvvetli yağış bekleniyor

  Meteoroloji 7’nci Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarına göre Kayseri’de...

Son Haberler