10 C
Kayseri
Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana SayfaHaberGüncelALTINDA YENİ REKOR

ALTINDA YENİ REKOR

Yayın Tarihi:

 

KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – Altının rekorlar kırmaya devam ettiğini belirten Sarraf İhsan Gülderdi, altının TL cinsinden en yüksek rakamını gördüğünü söyledi. Gülderdi, “Altın arada bir aşağı yönlü hareketler gösterse de yine yönünü yukarıya çevirdi” dedi.

Altın, yatırımcı için güvenli liman olmayı sürdürüyor. Altın ve döviz piyasasını değerlendiren Sarraf İhsan Gülderdi, altının rekor kırmaya devam ettiğini aktardı. Çeyrek altının 2 bin 200 liradan işlem gördüğünü belirten Gülderdi, “Altın TL cinsinden şu an en yüksek rakamını gördü. Arada aşağı yönlü hareketler gözlense de yine yönünü yukarıya çevirdi. Bir ay önceki ONS fiyatına bakacak olursak bin 808 dolar seviyesinden şu anda 2010 dolar seviyesine kadar yükseldi. Geçen Cuma günü itibariyle ONS’da kendi cinsinden rekoruna yaklaştı. Pandemi sürecinde 2 bin 60 dolara kadar çıkan ONS bin 600 dolara gerilemişti. Şu anda tekrar 2 bin 40 dolarları gördü. Bununla birlikte yukarı hedefi olan 2 bin 67’yi de aşarsa altın kısa zamanda yeni rekorlar kırarak bin 500 liranın üzerine çıkacağını, yatırım tavsiyesi olmadan söylemek istiyorum. Bu 3 ay sonra mı olur yıl sonuna doğru mu olur bilmiyoruz ama yıl sonu hedeflerine şu anda hızlı bir şekilde yaklaştı diyebilirim” şeklinde konuştu.

‘DÖVİZ OLARAK FİYATLARIN ÇOK YÜKSELECEĞİNİ SANMIYORUM’

Dolar ve Euro’nun da yukarı yönlü hareketlerine devam ettiğini dile getiren Gülderdi, dövizin yukarı yönlü hareket etmesi devam ederse devlet tarafından önlemler alınabileceğini belirtti. Gülderdi, “Dolar ve Euro’nun da yukarı yönlü hareketlerini görüyoruz. Bu da insanların özellikle emeklilerin veya tazminatını alanların dolar euro ve altına yatırım yapmasında önemli bir rol oynadı. Özellikle döviz bürolarının önünde ve sarraflarda son 2-3 gündür bir yoğunluk söz konusu. Maaşını, ikramiyesini alanlar ya da bayram harçlıklarını alanlar genelde altına yatırım yapıyor. Bu da haliyle altın ve döviz fiyatlarının yukarı yönlü hareket etmesine neden oluyor. Döviz hızlı bir şekilde yukarıya hareket edecek olursa da bir önem alınabilir. Devlet tarafında bir müdahale olabilir. Gerek faiz anlamında ya da piyasada dolar euro sürerek bu fiyatı düşürebilir çünkü, özellikle kur korumalı mevduat hesaplarında çok yüklü miktarlarda dövizlerin olduğunu biliyoruz, bu da Türkiye için bir enstrüman yani ben döviz olarak fiyatların çok yükseleceğini sanmıyorum ama ONS’da ki yükseliş kademeli olarak devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Güncel Altın ve Döviz Fiyatları:
22 Ayar Altın: 1270 TL
Has Altın: 1320 TL
Çeyrek Altın: 2200 TL
Dolar: 20,03 TL
Euro: 21,98 TL

İlginizi Çekebilir

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Kayseri’de kuran kursu hocası açığa alındı

Kayseri’nin Hacılar ilçesinde bulunan bir Kur’an Kursu’nda iddiaya göre...

Anneye 12 yıl, babaya 6 yıl hapis

Oğullarına ait uyuşturucuyu saklayan anneye 12.5 yıl, babaya 6...

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşerek can verdi

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşen kişi yanarak can verdi. Olay,...

Kayseri’de ev sahibiyle tartışan kiracı oturduğu evi ateşe verdi

Kayseri'de ev sahibiyle tartışan kiracının ateşe verdiği müstakil evdeki...

Son Haberler