Prof. Dr. Başoğlu: “Dünyada bulunan fosiller arasında korunmuş tek örnek Kayseri’de”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversite Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu, “Dünyada bulunan fosiller arasında bu büyüklükte ve korunmuş bir şekilde tek örnek Kayseri’de ortaya çıkan fosillerde kafatası ve savunma dişleri var devasa bir canlıdan bahsediyoruz. Dünyada Çin’de yine bu türe ait örnekler var bunlar sadece 3-5 tane diş parçasından ibaret” dedi.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversite Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu Salih Zeki Çetin’in Moderatörlüğünü yaptığı Kayseradar ve Radyoradar ortak canlı yayını ‘Konuşacaklarımız var’ programı Bir Haber Ajansı Ankara stüdyosuna katılarak gelen soruları yanıtladı.

Yamula bölgesinde bulunan fosillerin öneminden bahseden, Prof. Dr. Okşan Başoğlu; “Burada bulunan fosiller mamutların atasıdır. Bu fosiller çok değerliler her yerde söylüyorum dünyada bulunan fosiller arasında bu büyüklükte ve korunmuş bir şekilde tek örnek Kayseri’de ortaya çıkan fosillerde kafatası ve savunma dişleri var devasa bir canlıdan bahsediyoruz. Dünyada Çin’de yine bu türe ait örnekler var bunlar sadece 3-5 tane diş parçasından ibaret” ifadelerinde bulundu.

Yamula bölgesinin çok zengin bir coğrafya olduğunu da ifade eden Prof. Dr. Okşan Başoğlu; “5 farklı hortumlu memeli türden bahsediyoruz ve bunların her birinin de beslenme stratejileri farklı demek ki bu coğrafya öyle zengin bir coğrafya ki farklı beslenme stratejilerine sahip bu canlıları besleyebiliyor ve yaşatabiliyor o yüzden yamula bölgesi çok çok önemli bir bölge biz Paleocoğrafya çalışmalarına da o bölgede devam ediyoruz. Kayseri’de o zaman o bölgede bu canlılar sürüler halinde yaşıyorlardı. Sadece hortumlu memeli türlerden de bahsetmiyoruz yırtıcılar, dev sırtlanlar, üç toynaklı atlar, gergedanlar, zürafalar bu canlılar sürüler halinde o bölgede yaşamaktaydı” şeklinde konuştu.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Prof. Dr. Başoğlu: “Dünyada bulunan fosiller arasında korunmuş tek örnek Kayseri’de”