Fotoğraflı (78)

Optisyen Alaaddin Kayısı: “Gözlük bir aksesuardan ziyade bir sağlık ürünüdür”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaz mevsiminin gelmesi ve güneşin etkisini göstermesiyle birlikte güneş gözlüklerine talep arttı. Optisyen Aladdin Burak Kayısı ise geçen yıla oranla güneş gözlükleri fiyatlarında yüzde 30’luk bir artış meydana geldiğini aktardı.

Kayseri’de ve yurdun tamamında yaz mevsimiyle birlikte güneş ışınları da daha fazla hissedilmeye başlandı. Bununla birlikte vatandaşların güneş gözlüğü talebi ve kullanımı da artış gösterdi. Optisyen olan Alaaddin Burak Kayısı, güneş gözlükleri fiyatlarında geçen yıla oranla yüzde 30’luk bir artış olduğunu söyledi. Kayısı, “Yazın gelmesiyle birlikte güneş gözlüklerine rağbet artmaya başladı. Yazın güneşten gelen ultra viyole daha fazlalaşıyor buna bağlı da yaz aylarında satışlarımızda hızlanmalar oluşuyor. Güneş gözlüğü alırken mutlaka UV 400 filtresinin olması gerekiyor. Güneş gözlüğü her yerden alınmaz, optik mağazalarından sertifikalı gözlükler alınması gerekiyor. Geçen yıla göre güneş gözlüklerinde yüzde 30’luk bir artış meydana geldi. Fiyatlarda ise 100 liradan başlayıp yukarı doğru gidiyor seri sonu ürünlerde indirimler oluyor” dedi.

‘ÇOCUKLARA SAHTE GÖZLÜK TAKMAYALIM’

Güneş gözlüğü kullanımında özellikle çocuklarda sahte gözlüklerden kaçınılması gerektiğini aktaran Optisyen Alaaddin Burak Kayısı, çocukların göz kapaklarının daha ince olduğu ve daha fazla etkilendiğini belirtti. Kayısı, “Çocuklarda da güneş gözlüğü kullanılması gerekiyor, çünkü çocukların göz kapakları yetişkinlere göre daha ince oluyor. Bu yüzden de çocuklara mutlaka güneş gözlüğü takılması gerekiyor. Oyuncak tarzı yerlerden alınmaması gerekiyor orijinal yerlerden alınması gerekiyor. Şu an dikkat ediyoruz emitasyon, sahte ürünler çocuklara oyuncak niyetine veriliyor ve takılıyor. Bu ürünlerin takılmaması takılmasından daha iyi olacaktır, kesinlikle orijinal ürünler kullanılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Orijinal gözlük kullanımının sağlık açısından önemine dikkat çeken Kayısı, “Sahte güneş gözlükler kesinlikle kullanılmaması gerekiyor, çünkü bunlarda gözünüze bu gözlükleri taktığınızda daha gözünüze gelen ışık daha fazla gözün arkasına geliyor. Bundan kaynaklı orijinal ürün kullanıldığında ışık geçmiyor daha fazla koruma sağlıyor. Ama sahte gözlük taktığınızda ileride ciddi sıkıntılar verebilir. Gözlük bir aksesuardan ziyade bir sağlık ürünüdür, kesinlikle sahte gözlüklerden uzak durulması gerekiyor. Gözlüklerin camları yani lensleri açık ve koyu renk olabilir mesela öğlen çok yoğun güneşte açık renkli gözlükler koyu renkli gözlüklere göre daha az etkili olacaktır. Buna bağlı olarak gözlüklerin cam renkleri de kullanım alanına göre değişiklik gösterir” şeklinde konuştu.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen