BU KÖY GÖRÜLMEYE DEĞER.. GEZİCİ RADAR ELBAŞI’NDA
17:44

Gezici Radar Develi’de

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mega Metal’in sunduğu Gezici Radar programı bu hafta Kayseri’nin en önemli ilçelerinden bir tanesi olan Develi ilçesinden sesleniyor.
Gezintimize Şıhlı köyünden başlıyoruz. Kilim dokuma işiyle uğraşan hanımlardan dokuma işleminin nasıl olduğu ve ne kadar zaman sürdüğü bilgisini alıyoruz. Şıhlı köyüne özgü olduğu söylenen derde derman isimli otun nasıl işlenip yiyecek haline getirildiğini öğreniyoruz.

Hamidiye medresesine uğruyoruz. Osmanlı döneminde kurulmuş olan medrese hakkında Tarihçi Canan hocamızdan bilgi alıyoruz.

Sindel Höyük köyüne uğruyoruz. Günümüzde yok olmaya yüz tutmuş hasır dokumacılığı yapan Mehmet amcanın yanındayız hasır, sele ve sepet yapımı ve fiyatı hakkında bilgi alıyoruz.

Havadan külliyesindeyiz Canan hocamız bize külliye hakkında bilgi veriyor.

Gezici Radar programı’nında bu haftalık sonuna geldik. Bu hafta size  Develiyi gezdirmeye, anlatmaya ve kültürünü programımızda işlemeye gayret gösterdik ve Mega Metal’in sunduğu Gezici Radar programı önümüzdeki hafta daha farklı bir coğrafyada gezilecek ve görülecek bir yerde yeniden karşınızda olacak o vakte kadar hoşkalın,hoşçakalın…
İyi Seyirler.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Gezici Radar Develi’de