Fotoğraflı (9)
4:26

İYİ Parti Talas Belediye Başkan Adayı Göker Gözütok: “Eğitim sistemi düzeliyordu, ta ki sığınmacı meselesi patlak verene kadar”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Hükümetin uygulamış olduğu sığınmacı politikası sebebiyle eğitim, sağlık ve ekonomi sisteminin bozulduğunu söyleyen İYİ Parti Talas Belediye Başkan Adayı Göker Gözütok, “Bu insanları tekrardan yurtlarına geri göndermeniz, yerleştirmeniz gerekir. Biz çok zengin bir ülke değiliz, imkânlarımız kendimize göreydi. Bizler küçüklüğümüzde 50-60 kişilik sınıflarda okurduk, şimdi de durum aynı vaziyette, biraz iyileşiyor gibi olduk ancak sığınmacı olayı patlak verene kadardı. Misafirlikse misafirlik bitti. Bu kadar insanı ülkeye doldurduk, sağlık sistemimiz, eğitim sistemimiz yetersiz kaldı. İnsanlarımız sefalete mahkûm olan maaşlarla çalışmak zorunda kaldı. Bir işe iki kişi talip olunca fiyatlar haliyle düştü, insanlar geçinemez oldu. Yarın öbür gün bu insanlar 30-40 milyona ulaştığında vatanımızda kendi kültürümüzü, benliğimizi nasıl devam ettireceğiz” dedi.
İYİ Parti Kayseri Talas Belediye Başkan Adayı Göker Gözütok, Kayseradar ve Radyoradar ortak canlı yayınında ‘Gündem Kayseri’ Programına konuk olarak Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Bayram’ın sorularını yanıtladı.
Hükümetin sığınmacı politikası hakkında eleştirilerde bulunan Gözütok, sınırdan alınan kontrolsüz göç sebebiyle hem eğitim hem de sağlık sisteminin yetersiz kaldığını ifade ederek “10 metrekarede herkese birer metrekare düşerken şu anda yarım metrekare düşüyor, yani burası işgal edilmiş oluyor. Vatandaşlar hastanelerde yabancı uyruklulara uygulanan ayrıcalıktan kendilerine sıra gelmediğini söylüyor. İslâmcılıktan, ülkücülükten, turancılıktan bahsederken ülkenin işgal edilmesine sessiz kalmanız yanlıştır. Yaptığınız politikaları gözden geçirmeniz gerekiyor, bu insanları tekrardan yurtlarına geri göndermeniz, yerleştirmeniz gerekir. Biz çok zengin bir ülke değiliz, imkânlarımız kendimize göreydi. Bizler küçüklüğümüzde 50-60 kişilik sınıflarda okurduk, şimdi de durum aynı vaziyette, biraz iyileşiyor gibi olduk ancak sığınmacı olayı patlak verene kadardı. Bizim insanlarla problemimiz yok ancak hükümetin politikasının yanlış olduğunu dile getirmezsek vatandaşlarımız sıkıntı çekiyor. Suriyeliler 12 yıldır burada, fabrikalara Türk işçi mi bulamıyoruz? Girenin çıkanın bilgisini almadan hepsini alıyoruz. Bu mültecilere de vatandaşlarımıza da zarar veriyor. Şu anda uygulanan mülteci politikası yanlış, Avrupa’dan alınan kredilerle Kayseri’den bir mülteci kenti oluşturuluyor. İnsanlar bunu istemiyor, 10 metrekare alanda 20 kişi yaşamayı ister misiniz? Misafirlikse misafirlik bitti. Bu kadar insanı ülkeye doldurduk, sağlık sistemimiz, eğitim sistemimiz yetersiz kaldı. İnsanlarımız sefalete mahkûm olan maaşlarla çalışmak zorunda kaldı. Bir işe iki kişi talip olunca fiyatlar haliyle düştü, insanlar geçinemez oldu. Yarın öbür gün bu insanlar 30-40 milyona ulaştığında vatanımızda kendi kültürümüzü, benliğimizi nasıl devam ettireceğiz” diye konuştu.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
İYİ Parti Talas Belediye Başkan Adayı Göker Gözütok: “Eğitim sistemi düzeliyordu, ta ki sığınmacı meselesi patlak verene kadar”