Danişmendli Hükümdar Melik Mehmed Gazi’yi anma programı düzenlendi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

(Muhabir: Feray Barut) – Anadolu’da kurulan ilk Türk devletlerinden Danişmedli Beyliği ve Danişmendli Hükümdarı olan Melik Mehmet (Muhammed) Gazi Anma Programı gerçekleştirildi.

Danişmendli hükümdar Melik Mehmed Gazi’yi anma programı düzenlendi. Programa Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu ve misafirler katıldı. Program kapsamında konuşan Başkan Büyükkılıç, “Kayserimiz değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir zenginlikler şehri. Biz Selçukluyuz, biz Osmanlıyız, biz elbetteki cumhuriyetiz. Şehrimizin kurucusu olarak nitelendirdiğimiz Türkleşme ve İslamlaşma bağlamında en büyük katkı sağlayan Mehmed Melikgazi ya da Muhammed Melikgazi, Melik Muhammed Gaziyi anıyoruz. Cami Kebir’i yapan büyüğümüz, Melik Muhammed Gazi ya da Melik Mehmed Gazi bizim için çok önem arz etmekte. Selçuklulara başkent olması için gereken çalışmaları yapmış ve aynı zamanda bir selçuklu şehri olarak adeta Selçuklu eserleeriyle bezenmiş.şehrimize mührünü vuran bu büyüğümüzü rahmetle, minnetle anarken böyle anlamlı bir çalışmayı burada yapmak suretiyle hem Cami Kebir’e ilgiyi Melik Mehmed Gaziyi tanıma fırsatına ulaşmış olacağız” ifadelerini kullandı.
Programa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Mustafa Keskin, “Malazgirt Zaferi biz Türklerin tarihinde, İslam tarihinde, insanlık tarihin için büyük bir dönüm noktası olurken aynı zamanda Doğu Roma İmparatorluğu’nun belinin kırıldığı artık bu topraklardan çekilmek üzere yola konulduğu bir dönemdir. Türkler dünyanın neresine giderlerse gitsinler devletsiz olamayacakları gerçeği vardır” şeklinde konuştu.
Tarihçi Yazar Halit Erkiletlioğlu ise, “Onun döneminde Danişmentliler, Kızılırmak kavisinde en geniş alana yayılmışlar. Anadolu’nun fethi çok kolay olmamıştır. Danişmentli Emir Gazi zamanında fetihler en geniş alana yayılmış. Melik Mehmed Gazi o günün imkanlarında hem demografik yapıyı değiştirmiş hem de Cami Kebir’i yapmış bir yandan da Kayseri Kalesini restore etmiştir. Şehirde şarap içilmesini yasaklamış. Çok önemli İslami kararlar almış” diye konuştu.

Program ardından Türk Tasavvuf Müziği dinletisi yapıldıktan sonra konuşmacılara protokol tarafından çiçek takdim edildi.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Danişmendli Hükümdar Melik Mehmed Gazi’yi anma programı düzenlendi