Fotoğraflı - 2024-05-20T145631.634
1:36

BTP Talas İlçe Başkanı Torcu: “ Toprağımızdan çıkan madenleri yeteri kadar değerlendiremiyoruz”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin yer altında çıkan madenlerden yüzde 3’ünü alabildiğini belirten Bağımsız Türkiye Partisi Talas İlçe Başkanı Kadir Torcu; “Afganistan’da Develi ve İliç’te çıkan madenlerin aynısı çıkıyor. Afganlar çıkan madenin yüzde 20’sini alıyor. Türkiye ise çıkan maden kaynaklarından yüzde 3’ünü alıyor. Yani çıkan 100 kilo altının 3 kilosunu alabiliyoruz. Buda beyan esasına göre oluyor” dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Talas İlçe Başkanı Kadir Torcu Kayseradar ve Radyoradar ortak canlı yayınında ‘Siyasi Gündem’ programına katılarak moderatör Duygu Sarınca’nın sorularını yanıtladı.
Türkiye’nin Develi ve İliç’te çıkan madenlerden yüzde 3’nü alabildiğini dile getiren Başkan Torcu; “Bugün ülkenin yeraltı ve yerüstü kaynakları sömürülüyor. Kayseri Develi’de Kanada firmasının işlettiği bir firma var. geçenlerde İliç faciasını gördünüz. Cumhurbaşkanı 2019’daki açıklamasında bizim yeraltı kaynaklarımız yok diyor. Mesela Gabar’da petrol çıkıyor. 100 bin varil olur deniliyor inşallah olur. Biz ülkeye kim taş üstüne taş koyduysa Allah razı olsun deriz. Ama kim yanlış yapıyorsa bunu da net söyleriz. Mesela Afganistan, Afganistan’ı Taliban yönetiyor. Yani bir terör örgütüne mensup kişiler yönetiyor, ülke yönetimi değil. Afganistan’da Develi ve İliç’te çıkan madenlerin aynısı çıkıyor. Afganlar çıkan madenin yüzde 20’sini alıyor. Türkiye ise çıkan maden kaynaklarından yüzde 3’ünü alıyor. Yani çıkan 100 kilo altının 3 kilosunu alabiliyoruz. Buda beyan esasına göre oluyor. Adam 200 kilo çıkarıp 50 kilo yazarsa 1 buçuk kilo alırsınız” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen