Fotoğraflı (3)
5.40

Başkan Fikri Kulakoğlu, “Koramaz Vadisi için koruma amaçlı imar planı yapılması gerekiyor”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Koramaz Vadisi ile ilgili, “Koramaz Vadisinde sit alanı yok. Belli yapılar var ancak doku yok. Bireysel yapılar var. Bunları her zaman yetkililerle konuştuk gerçekten bizim eksiğimiz Koramaz Vadisi için koruma amaçlı imar planı yapılması gerekiyor. Önce dokunun ilan edilmesi gerekiyor, o köyün dokusunun koruma altına alınması gerekiyor. Burası çok güzel bir vadi ve burayı kaybetmek Kayseri’ye yakışmaz” dedi.

Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Tarihçi-Yazar Halit Erkiletlioğlu, Tarihçi Mustafa Cingil ve Mimar Dr. Ömer Devrim Aksoyak, KayseRadar ve Radyoradar ortak yayınında Kültepe, Koramaz ve UNESCO hakkında konuştu.

Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe’nin 2 olağandışı özelliği olduğunu söyleyerek, “Kültepe arkeolojik olarak, tarihi olarak kendi alanında önemli bir yer. 2 önemli olağandışı özelliğimiz var; biri bütün Mezopotamya, yakın doğu tarihini aydınlatacak verilere sahibiz. Diğeri ise hiçbir yerde böyle bir özen, konum ya da hiçbir şekilde ekstra özellik yok. O anlamda zaten Kültepe olarak UNESCO listesine girdik fakat şu da var; o alanın sürdürülebilirliği, korunması, özelliğini devam ettirebilecek şartları da sağlamak gerekiyor. 3 sene öncesinde Kültepe’nin kalıcı listeye girebilmesi için Bakanlıktaki arkadaşlarla görüştük ve bize hep destek verdiler. Oluşturulması gereken koşullardan bir tanesi tampon bölge yaratmaktı, o alanda bakanlığımızın da katkılarıyla Kültepe 1. Bölge sit alanıydı etrafında 3. Bölge sit alanı tampon bölge oluşturuldu. Yani 1. Bölge sit alanı etrafında koruma bölgesi oluşturuldu. Orada makineli tarım yapamazsınız, sulu tarım yapamazsınız maalesef bu koşulları sağlamak çok zor çünkü Kültepe’nin ilan edilmiş sit alanıyla birlikteki koruma alanını da bir araya getirdiğinizde 700 hektar yapıyor. Çok büyük bir alan ve bunun kamulaştırılmış olan kısmı yüzde 5-10 gibi bir rakam” diye konuştu.

‘KORAMAZ VADİSİ’Nİ KAYBETMEK KAYSERİ’YE YAKIŞMAZ’

Kulakoğlu, Koramaz Vadisi için koruma amaçlı imar planı yapılması gerektiğini belirterek, “Koramaz Vadisinde sit alanı yok. Belli yapılar var ancak doku yok. Bireysel yapılar var. Bunları her zaman yetkililerle konuştuk gerçekten bizim eksiğimiz Koramaz Vadisi için koruma amaçlı imar planı yapılması gerekiyor. Birtakım prosedürler var ve bunların olması gerekiyor. Önce dokunun ilan edilmesi gerekiyor, o köyün dokusunun koruma altına alınması gerekiyor. Sit alanımız maalesef yok, bunlar aslında hedeflerimizden bir tanesi. Burası çok güzel bir vadi ve burayı kaybetmek Kayseri’ye yakışmaz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen