Zamlarla Kahve Tadımız Kaçtı

Site Kapak Fotoğrafı (14)

KAYSERİ, (BGC – ÖZEL HABER) – Dünyanın kahve merkezi olan Brezilya ve diğer Güney Amerika ülkelerinde yaşanan don ve kuraklık kahve fiyatlarına olumsuz olarak yansıdı. Türk insanının vazgeçilmez içeceği olan kahvenin kilosu 40 liradan 140 liraya tırmandı.

Uzun yıllardır kahve satışı yapan İlhan Billur, son zamanlarda kahveye gelen zamların sebebini anlattı. Brezilya’nın dünyanın kahve merkezi olduğunu belirten Billur, Brezilya ve Güney Amerika ülkelerinde yaşanan sert iklimin kahve üretimini olumsuz etkilediğini söyledi. Kahvenin fincanlara gelinceye kadar çok fazla işlemden geçtiğini belirten Billur, “Brezilya dünyanın kahve ihtiyacını karşılar. Bu sene kahve bitkilerinin üzerine kar yağmış. 50 yıldır sektördeyim ama böyle bir durumla daha önce hiç karşılaşmadım. Kahve bitkisinde yüzde 60-70 civarında verim düşüklüğü yaşandı.” dedi.
“FİYATLARI ARTTIRMAK ZORUNDA KALDIK”
Kahve fiyatlarında son dönemde aşırı yükselme olduğunu belirten İlhan Billur, “2.500 dolara aldığımız kahve, iki gün sonra 2 bin 700 dolar oluyor. Şu anda ise 6 bin 500 dolar civarında. Böyle olunca biz de kahvenin fiyatını arttırmak zorunda kaldık. Kahvenin kilosu 40-50 liradan 140 liraya çıktı.” dedi.

“TOPTAN SATIŞLARIMIZI KISTIK”
Toptan satışlara sınırlama getirdiklerini de belirten Billur, konuyla ilgili şunları söyledi: “Perakendede kâr ediyoruz ama toptan satışlarımızda kâr edemiyoruz. Toptan satışlarımızı kıstık. Müşterilerimiz mağdur olmasın diye toptan satışlarda 1 veya 2 kilo veriyoruz. Kahve fiyatları tahmin ediyorum ki 200 liraya kadar yükselir. Eğer mahsul çok olursa fiyatlar düşer. Kahve ağaçları kendine gelmez de mahsulde sıkıntı yaşanırsa fiyatlar bu düzeyde bir yıl boyunca gider.”

Exit mobile version