Ekonomi

Zam pazarlığı yarına kaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklama ile asgari ücrete ara zam yapılması için talimat verdi. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından 6 milyon asgari ücretlinin gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının yapılacağı tarihe çevrildi. Asgari ücret tespit komisyonu bugün toplanarak asgari ücretliler için zam oranını belirleyecekti, zam pazarlığı yarına kaldı.

 

Dünya çapında milyonların alım gücünü artırmaya ve maaşlarda artış yapılmaya başlandı.
Asgari ücrete zam konusunda bir süredir süren görüşmeler bugün resmiyet kazandı. Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalarla Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 14:00’te toplandı. Komisyonda işçileri TÜRK – İŞ, işverenleri de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 5’er üye ile temsil edilerek, komisyona hükümet adına da 5 üye görev yaptı. Toplantıda, enflasyonun üzerinde artış yapılmasını veya gıda enflasyonunun dikkate alınmasını isteyen görüşler de dile getirildi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da yapmış olduğu konuşmada, geçtiğimiz yılsonunda asgari ücrete güzel bir zam yaptıklarını fakat bu zammın 3 ayda eridiğini ifade etti. Atalay, “Dar gelirliler ülkede en çok sıkıntıyı çeken kesim. Temennim oluşan enflasyon çerçevesinde dar ve sabit gelirliye nefes aldıran bir artış olması” şeklinde sözlerine devam etti. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise ara zam ihtiyacında mutabık olduklarını ifade ederek, “Dengeli bir asgari ücret tespiti konusunda TİSK elini taşın altına koyacaktır” dedi.

Enflasyonun gelir dağılımını bozduğunu belirten Bilgin, “Asgari ücret için hep normal, zamanında artacak demiştim ama gelinen noktada enflasyon nedeniyle yeniden belirlememiz gerekiyor. Enflasyon gelir dağılımını bozuyor. Çalışanlar enflasyon karşısında kendi gelirlerini düzenleyemediği için sosyal devlet tedbirleri devreye girmektedir. Enflasyonun emekçiler üstündeki baskısını kaldıracağız. Çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir Bugünkü komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağını ümit ediyorum.” şeklinde konuştu.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE OLUR?
Şu an asgari ücret brüt 5004 TL. Bu tutardan 700.56 TL SGK primi işçi payı, 50.04 TL de işsizlik sigortası primi işçi payı olmak üzere toplam 750.60 TL kesiliyor. İşveren ayrıca 775.62 TL SGK primi, 100.08 TL işsizlik sigortası primi olmak üzere 875.70 TL prim ödüyor. Böylece asgari ücretin işverene maliyeti 5.879.70 TL’ye ulaşıyor.

Brüt asgari ücrete yüzde 20 oranında zam yapıldığında asgari ücret brüt 6004.80 TL, net 5104.08 TL’ye çıkacak.

Yüzde 25 artışla asgari ücret brüt 6.255 TL, net 5316.75 TL;

Yüzde 30 artışla brüt 6505.40 TL, net 5742.09 TL;

Yüzde 35 artışla da brüt 6755.40 TL, net 5742.09 TL’ye yükselecek.

Nato Liderler Zirvesi’ne katılan Erdoğan’ın dönüşü ardından asgari ücretin açıklanması bekleniyor. Kararın 30 Haziran’da açıklanması bekleniyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu