Ana SayfaHaberYıllardır süren gelenek yaşatılmaya çalışılıyor

Yıllardır süren gelenek yaşatılmaya çalışılıyor

Yayın Tarihi:

Kayseri (1HA-ÖZEL HABER) – Melikgazi ilçesi Turan köyünde vatandaşlar, yağmur duası ve kurban kesme geleneğini asırlardır aynı taşın etrafında yapıyor. Nereden geldiği bilinmeyen ve ‘Evliya’ ismi verilen taşın, köy için simge haline geldiği belirtildi.

Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı Turan köyünde bulunan vatandaşlar, Evliya kayasının etrafında gelenek haline getirdikleri yağmur duası ve kurban kesme adetini yaşatmayı sürdürüyor. Nereden geldiği bilinmeyen taş hakkında açıklamalarda bulunan Turan Mahallesi Muhtarı Hasan Soykan, “Bu kayanın köyümüze nereden geldiği ve tarihi belli değil. Dedelerimiz dahil kimse bilmiyor. Bu bölgede bu kayanın yapısında, sertliğinde bir kaya da yok. Dedelerimiz, ‘Bu kayanın sağ tarafında bir parmak izi var’ derlerdi. Biz de çocukluğumuzdan beri bu kayanın etrafında oyunlar oynar ve dualar ederdik. Bu sene de Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu da geldi. Burada kurbanlar kestik, tanıtım yapıldı” dedi.

Eski Turan köyü harman yerinde duran Evliya kayasını köy meydanına getirdiklerini anlatan Soykan, Ben muhtar olduktan sonra bu taşı mahalle ortasındaki muhtarlık binasının bahçesine getirdik. Halen bu evliya kayasının etrafında yağmur duası ediyoruz. Köy halkımız, köyün etrafında yağmur duasını yaptıktan sonra en son bu kayanın etrafına gelir dua ederler ve kurban keserler. Sonra yemek yiyerek dağılırız” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Kayseri’de kuran kursu hocası açığa alındı

Kayseri’nin Hacılar ilçesinde bulunan bir Kur’an Kursu’nda iddiaya göre...

Anneye 12 yıl, babaya 6 yıl hapis

Oğullarına ait uyuşturucuyu saklayan anneye 12.5 yıl, babaya 6...

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşerek can verdi

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşen kişi yanarak can verdi. Olay,...

Kayseri’de ev sahibiyle tartışan kiracı oturduğu evi ateşe verdi

Kayseri'de ev sahibiyle tartışan kiracının ateşe verdiği müstakil evdeki...
Exit mobile version