18 C
Kayseri
Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaHaberEkonomiYeşilhisar’da üretilip kurutulan domatesler 4 ülkeye ihraç ediliyor

Yeşilhisar’da üretilip kurutulan domatesler 4 ülkeye ihraç ediliyor

Yayın Tarihi:


KAYSERİ (1HA) – Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde üretilen domatesler, kurutulduktan sonra paketlenerek 4 ülkeye ihraç ediliyor. Önceki sene bin 500 dönüm olan domates ekili alan ilçeye kattığı katma değer nedeniyle bu sene 3 bin 500 dönüme yükseldi.
Kurutulmuş domates, yemeklerin içerisinde ya da kahvaltılıkların yanında direkt olarak tüketilebilmektedir. Sandviçlerin içerisinde, salata çeşitlerinde, ezmelerde de tüketilebilen kuru domates, özellikle başka ülkeler tarafından talep görüyor. Tarım ülkesi Türkiye’de de birçok ilde kurutarak satmak amacıyla domates ekimi yapılıyor. Kayseri’de ise oldukça verimli arazileri olan Yeşilhisar ilçesinde çiftçiler ya da büyük işletmeler domates yetiştiriciliğine yöneldi. Her yıl domates ekili alan miktarı artıyor. Yeşilhisar’da önceki yıl bin 500 dönüme kurutmalık domates ekilirken, bu sene 3 bin 500 dönüm tarlada çiftçi domates yetiştirdi. Domates ekili alan miktarının gelecek sene ise daha da artması bekleniyor.
Yeşilhisar’da yetiştirilen domatesler, kesilerek ve tuzlanarak kurutulmaya başladı. Daha sonra kurutulmuş domatesler, firmalar aracılığıyla talep gören ülkelere satılacak. 20 yıldır sektörde faaliyet gösteren ihracatçı Kemal Acar, kuru domates üretiminin kıyı illerden iç bölgelere kaydığını söyledi.
Kurutmalık domates üretiminin her geçen yıl arttığını vurgulayan ihracatçı Acar, Yeşilhisar tarımında da yeni bir üretim alanı oluşturduğunu söyledi. Acar, Yeşilhisar’da kurutmalık domates ekili alanın önümüzdeki sene 5 bin dönüme çıkmasını öngördüklerini de sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilir

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti Kayseri’de düğün sonrası...

Kayseri’de kuran kursu hocası açığa alındı

Kayseri’nin Hacılar ilçesinde bulunan bir Kur’an Kursu’nda iddiaya göre...

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşerek can verdi

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşen kişi yanarak can verdi. Olay,...

Kayseri’de tramvayın altında kalan çocuk hayatını kaybetti

Kayseri’de iddiaya göre tramvaya güvenlikten izinsiz binmek isteyen 15...

Son Haberler