Yeni başkan merak konusu oldu

Fotoğraflı (9)

 

Fatih Karahan’ın dün gece saatlerinde Merkez Bankası Başkanlığına atanmasının ardından kim olduğu kamuoyu tarafından ilgi ve merak konusu oldu.

Erkan, istifa etti

Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı Hafize Gaye Erkan, hakkındaki iddialara ‘şahsıma yönelik itibar suikastı yapılıyor’ diyerek sosyal medyada yaptığı paylaşımla görevden affını istedi. “Kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

Erkan’ın istifasının ardından, finans boşluğu oluştu. Gözler döviz kurlarına çevrildi. Gece saatlerinde Başkan yardımcısı Fatih Karahan ismi üzerinde durulmuştu.  Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete ‘de yayımlanan karara göre yeni Merkez Bankası Başkanı Erkan döneminde başkan yardımcısı olan Fatih Karahan oldu. Karahan’ın hayatı ve kariyeri birçok kaynakta araştırılıyor.

Dr. Fatih Karahan Kimdir?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Baş ekonomist görevine atandı.

28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanan Karahan, 3 Şubat 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştır.

 

Exit mobile version