Yasa dışı avcılık yapanlar suçüstü yakalandı

Site Kapak Fotoğrafı (69)

KAYSERİ, (BGC) – Yasa dışı keten kuşu avı yapan Suriye uyruklu 2 kişi, Kayseri Doğa Koruma ve Milli ekipleri tarafından suçüstü yakalandı.

Hacılar ilçesinde yakalanan şahıslar hakkında 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa muhalefetten cezai işlem uygulanmıştır. Şahısların av esnasında kullandığı 2 kafese ve kuş yakalamada kullanılan örme ağlara el konuldu. Ele geçirilen 12 adet keten kuşu veteriner hekimler tarafından tedavi edildikten sonra doğaya serbest bırakıldı.
Son dönemlerde sayıları azalma eğilim göstermekte olan İspinoz ailesinden olan ve ötücü bir kuş türü olan keten kuşlarının azalmasının en önemli nedenleri arasında aşırı otlatma yuvalama alanlarının yok edilmesi ve avlanılması olarak sıralanabilir.

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na göre koruma altındaki kuşların avlanması, ticaretinin yapılması ve beslenmesi yasaktır. Bu tür kuşların avlanılması, ticaretinin yapılması ve beslenilmesinin tespiti halinde idari yaptırım uygulanacaktır. Avlanılan her kuş için ayrıca para cezası düzenlenmektedir.

Exit mobile version