Güncel

Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç İncesu’yu ziyaret etti

KAYSERİ (1HA) – Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İncesu ilçesinde Kara Mustafa Paşa Kervansarayı ve İncesu Marina’yı gezdi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ilçe ziyaretlerine devam ediyor. Bu kapsamda İncesu ilçesinde bulunan Kara Mustafa Paşa Kervansarayı ve İncesu Marina’ya ziyarette bulunan Vali Çiçek ile Başkan Büyükkılıç’a İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek, eşi Sevim İlmek ve İncesu Kaymakamı Aydın Göçer eşlik etti.
İlk olarak İncesu Marina’yı ziyaret ederek burada Genç KAYMEK öğrencileriyle de bir araya gelen Başkan Büyükkılıç ve Vali Çiçek, masaları gezerek, vatandaşlarla sohbet etti. İnsani Yardım ve Arama Kurtarma Derneği ANDA ekibi üyeleriyle de görüşüp, çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Çiçek ile Başkan Büyükkılıç daha sonra İncesu’da Osmanlı eseri Kara Mustafa Paşa Kervansarayı’nı ziyaret etti.

‘HER ŞEY KAYSERİ İÇİN’
İncesu’da bulunan Türk tarihinin önemli eserlerine hayran kaldığını dile getiren Vali Çiçek, “Büyükşehir Belediye Başkanımızla beraber, eşlerimizle İncesu’ya gidip, İncesu’nun o güzel tarihi atmosferi içerisinde hem dolaşıp hem bu tarihi havayı teneffüs edelim, hem de burada hemşerilerimizle buluşalım istedik. Geldiğimiz andan itibaren Kayseri’ye, birçok ilçesini hem başkanımızla hem yalnız da olsa gezme fırsatını buldum. Özellikle bunların içerisinde İncesu’nun Türk tarihi açısından eserlerini görünce gerçekten hayran kaldım, muhteşem bir yer. Daha önce geldiğimde çok etkilenmiştim. Hatta geldiğimde Mustafa Başkanla beraber ve kaymakamla konuşurken demiştim ki bu karşıdaki evleri giydirme yapsak, keşke restore ettirerek turizme kazandırılması noktasında da bir şeyler yapsak. Bana başkan demişti ki, o dediğinizi zaten Memduh Başkan düşündü, ihalesini yaptı, şimdi yer teslimi yapılacak demişti. Ben de o zaman Büyükşehir Belediye Başkanımıza gıyaben çok teşekkür etmiştim. Demiştim ki bizim hayal ettiğimizi Büyükşehir Belediyesi çoktan projesini halledip ihalesini bile bitirmiş. Gerçekten o bittiğinde burası tahminlerimizin çok ötesinde bir yer olacak” şeklinde konuştu.
Osmanlı eserlerinin bir arada olduğu meydanı ve arastası ile birlikte bu kadar yoğun olan bir meydan görmediğini belirten Vali Çiçek, “Birçok vilayet gezdim, birçok yerde görev yaptım. Ama bu kadar tarihin ilk günkü gibi sanki bin 600 yıl önceden birisinin size selam verecek bir atmosferi hissetmedim. Birazcık daha buraları iyileştirmek için Büyükşehir Belediye Başkanımız da gerekli notlarını aldı, talimatları verdi. İnşallah burasını Türk tarihi açısından bir merkez haline, gençlerimiz odaklı bir merkez haline hep beraber getiririz. Ben de Büyükşehir Belediye Başkanımızın bütün projelerine, Mustafa başkanla beraber İncesu Belediye başkanımızın bütün projelerine kaymakamlıkla birlikte destek vereceğime söz veriyorum. Bizim aramızda ilk gün de söyledik, ayrı gayrı yok. Belediye başkanlarımızla, Büyükşehir Belediye Başkanımızla, kaymakamlarımızla bizi çok daha sık beraber göreceksiniz. Belediyenin güzel bir sloganı var ‘Her şey Kayseri için.’ Ben de her şey Kayseri için diyorum” diye konuştu.

‘İNCESU’YU DAHA GÜZEL KONUM VE DURUMLARA TAŞIYACAĞIZ’
İncesu’da tarihi yapıları koruyarak bölgeyi hareketlendirecek projeler yapacaklarını söyleyen Başkan Büyükkılıç, “Burada yapacağımız hem cephe iyileştirmesiyle hem de buradaki vakıflarımızla görüşmek suretiyle tarihi eserleri ve çarşıyı canlandırmak şekliyle İncesu’yu kimliğine kavuşturma yönünde gayret göstereceğiz. Bu konulardaki hassasiyetinden dolayı değerli Valimize ve bizimle uyumlu çalışmalarından dolayı ayrıca Mustafa İlmek başkanımıza teşekkür ediyorum. Yeni bir destinasyon, buradaki tarihi dokunun çıkması da bir zenginliğe vesile olacak. Erciyes’e yakınlığı ve yatırımcılar açısından bu cazip ortamda bir otel çalışması da düşünüldüğünde bizler de planlamasını yapmak suretiyle gerekli desteği vereceğimizi söylüyoruz. Valiliğimiz, Büyükşehir’imiz, İncesu ilçemiz, değerli kaymakamımız ile hep beraber İncesu’yu daha güzel konum ve durumlara taşıyacağız” şeklinde konuştu.

İncesu Kaymakamı Aydın Göçer de İncesu’nun kültürel değerler barındırdığını ifade ederek, başta Kayserililer olmak üzere tüm Türkiye’yi İncesu’yu görmeye davet etti ve konuklara teşekkürlerini iletti.
İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek ise İncesu’nun tarihi ve kültürüyle müstesna bir ilçe olduğunu söyleyerek, “Sayın Valim ve kıymetli eşi, Büyükşehir Belediye Başkanım ve kıymetli eşi ziyarete geldiler. Onların gelmesiyle beraber ilçemiz daha bir ivme kazanacak. Kültürümüz, saklı kalan miras ortaya çıkacak. Verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu