Güncel

Üniversiteler Açıldı, Ev Bulmak Zorlaştı

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri’de üniversitelerin yeni eğitim-öğretim yılı başlangıcı yakınlaştıkça kiralık ev sıkıntısı derinleşmeye devam ediyor. Emlakçı Harun Özer, Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ) eğitimin başlamasına bir aydan daha az bir süre kala Talas ilçesinde kira fiyatlarının giderek yükseldiğini ifade ediyor.

Emlakçılık yapan Harun Özer, kiralık ev sorununun daha çok arz ve talep dengesinin bozulmasından kaynaklandığını belirtti. Özer, ayrıca ülke şartlarının da kira fiyatlarını olumsuz etkilediğini ve bütün sorunların bir araya gelmesiyle kira fiyatlarının artışının normal olduğunu söyledi.

Özer, kira sıkıntısının basit nedenlere indirgenmemesi gerektiğini vurgulayarak “Kira sorunu sadece öğrencilerin durumu ile ilgili değil. Ekonomiye ve fiyatlara bağlantılı olarak konut fiyatlarında artış söz konusu. Bu artışlar ister istemez bir kısır döngüye sebep oluyor. Alım gücü düşüyor ve kiralık konutlara talep ister istemez artıyor. İçinde bulunduğumuz sezon içerisinde tayin süreci ve öğrencilerin süreci hareketliliği var. Üniversitelere giden öğrenciler için kiralık konut talep ediliyor. Bu durumlarda kiralık ev fiyatlarının yükselmesi gayet olağandır” diye konuştu.

Talas’ta yaşanan kiralık ev probleminin spesifik olduğunu dile getiren Özer, “Talas öncelikle bir öğrenci bölgesidir. Ve artık halk arasında ‘beyaz yakalılar’ diye nitelendirdiğimiz üst düzey memurların ve kültür seviyesi yüksek kişilerin çok talep ettiği bir bölgedir. Ayrıca sosyal yaşantının şehir merkezine nazaran hareketli olmasıdır. Talas’ta talep fazla, arz az ve arz-talep dengesi bozulunca fiyatlar yükseliyor. Ülke durumu da Talas’taki fiyatları etkiliyor” ifadelerini kullandı.

“TALAS’TAKİ TALEP FİYATLARI YÜKSELTİYOR”
Talas’taki kira fiyatlarına da değinen Özer, “Anayurt’ta 30 yıllık kooperatif binalarında kiralar 1000 TL’ye dayandı. Yeni yapılan konutlarda metrekare ve inşaat kalitesine göre küçük dairelerde 1500 TL, 3+1 gibi büyük dairelerde 2500-3000 TL’ye dayanan kiralar var. 4+1’de fiyatları kestiremiyoruz, karşı tarafın ihtiyacını gören rakamla iş bitiyor. Öğrencilerin üniversiteye kayıt dönemi olması sebebiyle öğrenciler velileriyle birlikte geliyor. Kira konusunda tıkanıyorlar ve onları eşyalı daireler veya rezidanslara yönlendirmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl 1200-1300 TL olan her şey dahil 1+1 daireler 2000 TL’ye geldi. Talas kirada çok tercih edilen bir bölge ve bu talep fiyatları yükseltiyor” diye konuştu.

Özer, son olarak ilçenin ‘tıkanma noktasına geldiğini’ ve alternatifler bulunması gerektiğini kaydetti: “Talas’ta imara açık bir alan kalmadı. Yeni bölgeler imara açılacak, yeni konutlar imal edilecek ve Talas genişleyecek. Talas Belediyesi’nin aldığı karar ile artık 1+1 daire projelerine onay verilmiyor. Bu da öğrencilerin arkadaşlarıyla 3+1 dairelere yönelmesine sebep oluyor. Memur kesimi de Talas’ı talep ediyor. Talas artık tıkanma noktasına geldi ve bu yükü kaldıramayacak. AGÜ, NNYÜ gibi üniversitelerin çevresindeki yerleşim bölgelerinde de yoğunlaşılması gerekiyor.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu