Spor

Uluslararası Kayseri Yarı Maratonu’na son adımlar

KAYSERİ (1HA) – Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Kayseri Yarı Maratonu yarışları için tanıtım toplantısı düzenlendi.

Kayseri’de ‘150. Yılda 150 Proje’ kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ‘Uluslararası Kayseri Yarı Maratonu’nun tanıtımı, Tarihi Kayseri Kalesi’nde gerçekleştirildi. Düzenlenen tanıtım toplantısına Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türkiye Atletizm Federasyonları Birliği Fatih Çintimar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Somtaş ve vatandaşlar katıldı.

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen ‘Uluslararası Kayseri Yarı Maratonu’ 9 Ekim 2022 Pazar günü gerçekleştirilecek. Maratonda, 21 kilometre, 10 kilometre ve halk koşusu olmak üzere 3 farklı kategori ve eğlence noktası yer alacak. Bu kapsamda konuşan Vali Çiçek, “Dün Büyükşehir Belediye Başkanımızın ev sahipliğinde muhteşem bir gece yaşadık. Yaşlılar haftası münasebetiyle büyüklerimizin yaşlılarımızın yaralandığı harika bir tiyatro oyunu, arkasından muhteşem bir konser. Büyükşehir Belediyemizin yaşlılara gösterdiği bu ilgi beni çok mutlu etmişti. Bugünde yaşlılarımızdan sonra aslında halk koşusuyla ve diğer koşularla beraber halkımızın tamamını, her yaş grubuna hitap etmekle beraber daha çok gençlere dönük bu faaliyetinden dolayı da ayrıca büyükşehir belediyemizi tebrik ediyorum teşekkür ederim. Bende heyecanla bu organizasyonu bekliyorum” ifadelerini kullandı.

‘TİCARETİN MERKEZİ OLAN KAYSERİ’Yİ TURİZM VE SPORUN DA MERKEZİ YAPACAĞIZ’

Ticaretin merkezi olan Kayseri’yi turizm ve sporun da merkezi haline getirmek için çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Kayseri 6.000 yıl geçmiş olan değişik medeniyetleri ev sahipliği yapmış olan bir şehir. Herhalde bazılarının kulağına bu ninni gibi geliyor. Şu anda şehrimizin adeta bir gerdanlığı olan Roma Bizans döneminden sonraki süreçte yapılıp bugünlere kadar gelen adeta gururumuz olan kalemizde bulunuyoruz. Değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış derken Selçuklu boyutu var, Osmanlı boyutu var, Cumhuriyet boyutu var. İşte bu anlayış içerisinde değişik yerlerde değişik eserlerimizde rahatlıkla medeniyetlerin izlerini görebilirsiniz. Örneğin son süreçte İncesuyumuzun Örenşehir bölgesinde yapılmış olan kazılarda, Büyükşehir Belediyemizin Kültür Bakanlığımız iş birliğinde yapmış olduğu kazılarda çıkan mozaikler inşallah yüz akımız olacak, Kayseri’mizin gurur olacak. Kültepe Kaniş Karum diyoruz, 6 bin yıllık ticari geçmiş diyoruz, genlerimize işlemiş diyoruz. Bunlar laf olsun diye söylenen sözler değil. Ticaretin mühendisliği merkezi olan bu güzel şehrimizi aynı zamanda turizmin özelde de sporun merkezi yapma yönündeki irademiz çalışmalarımız hızla devam ediyor. Burada bir maratondan daha fazlısı diye bir slogan ile ortaya çıktığımız 150 yılda 150 proje kapsamından düzenlenen Uluslararası Kayseri Yarı Maratonumuz 9 Eylül’de yapılacağını sizlerle paylaştık. Bu maratonun şehrimize renk kattığının farkındayız. 21 K 10 K ve Halk Koşusu şeklimde olan bu maratonda bizlerde bizzat katılmak suretiyle inşallah bu yarışta yer alacağız” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu