Sağlık

Türkiye’de İlk Kez Canlı Yayında Hastanın Böbrek Taşı Kırıldı

KAYSERİ,(BGC)- Kayseri Şehir Hastanesi’nde canlı yayında ilk kez kombine yöntem ile hastanın böbrek taşı kırıldı. Onlarca üroloji doktoru da ameliyatı izledi ve soru sorma imkanı buldu.

Kayseri Şehir Hastanesi’nde, Türk Üroloji Derneği tarafından ‘canlı cerrahi günleri’ programı düzenlendi. Üroloji Ana Bilim Dalı doktorları Doç. Dr. Mert Ali Karadağ, Doç. Dr. Murat Keske, Başasistan Op. Dr. Hüseyin Biçer, canlı yayında bir hastanın böbrek taşı ameliyatı (Kombine Mikro PNL Ameliyatı) gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk defa yapıldığı açıklanan ameliyatı, Türkiye’deki üroloji doktorları da online olarak izleme imkanı buldu. Ayrıca ameliyatın moderatörlüğünü yapan Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mert Ali Karadağ, canlı yayında gelen soruları da cevapladı.

Hastanın genel sağlık durumu ve canlı ameliyat hakkında bilgi veren Doç. Dr. Karadağ, amaçlarının böbrek taşı hastalığının yoğun olduğu Kayseri ve çevre bölgelerde böbrek taşı ameliyatlarının daha çabuk ve başarılı bir şekilde yapılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Karadağ, “İki üroloji uzmanı tarafından gerçekleştirilebilen bu operasyon yakın zamanda oldukça popüler hale gelmiştir. Hastanemizin tıbbi donanımı ve üroloji kliniğimizin akademik yeterliliği bu tarz yeni ve modern tedavi yöntemlerine imkan vermektedir. Hastalarımız bu tür şikayetleri varsa gönül rahatlığıyla bize ulaşabilir” dedi.

Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mert Ali Karadağ, operasyonda Türkiye’de ilk kez kombine yöntem ile canlı yayında hastanın böbrek taşı kırılarak tam taşsızlık sağlandığını da sözlerine ekledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu