Turizmciler Yeni Kapanmadan Olumsuz Etkilendi

 

KAYSERİ,(BGC)-Dün akşam duyurulan 17 günlük “tam kapanma” kararının turizm sektörüne etkisi kamuoyunda sıkça tartışılıyor. Turizm acentesi Uğur Akpınar, kapanmanın yaz mevsiminde turizm sektörüne nasıl yansıyacağı hakkında görüşlerini paylaştı.

Akpınar, son bir senede turizm sektöründe olup bitenler hakkında “17 günlük kapanma bizi çok kötü etkiledi. Çünkü yaz aylarındaki tatil rezervasyonları için ciddi beklentilerimiz vardı. Pandemi sürecinde turizm sektörü çok yıprandı ve turizm sektörüne herhangi bir yardımda bulunulmadı. Kendi kaderimizle baş başa kaldık” diye konuştu.

Rezervasyonların iptal edilmeye başlandığını söyleyen Akpınar, “Son ümit olarak bahar aylarındaki rezervasyonları bekliyorduk. İnsanlar kapanma öncesi planlar yapmıştı. Bu kısıtlamalar açıklanınca da insanlar planlarını değiştirmek zorunda kaldı. Değiştiremeyecek olanlar da rezervasyonlarını iptal ettiriyorlar” diye konuştu.

İhracat dışında Türkiye’nin cari açığını kapatan en önemli sektörün turizm olduğunun altını çizen Akpınar, her şeyin düzelmesinin tek temennisi olduğunu belirterek konuşmasını tamamladı.