Turizmciler sezondan umutsuz

 

KAYSERİ (BGC) – Ülke genelinde etkisini artırarak devam ettiren koronavirüs yaz sezonu öncesi turizm acentelerinde tedirginliğe neden oldu. Turizm haftası nedeniyle değerlendirmede bulunan turizm işletmecisi İsmail Akpınar, durumun turizmciler adına iç açıcı olmadığı söyledi.

Her yıl 15-22 Nisan yurt genelinde turizm haftası olarak kutlanıyor. Son 2 yıldır pandemi nedeniyle turizm haftasına mutsuz giren turizm acenteleri sektörün büyük bir buhran yaşadığını belirterek ” Temennimiz daha farklı bir durumda kutlamaktı. Ama içinde bulunduğumuz durum maalesef çok iç açıcı değil. Örnek verecek olursak Rusya uçuşları durduruldu. Rusya’dan beklediğimiz turistleri ağırlayamıyoruz. Devletimizin getirdiği kısıtlamalarla alakalı sıkıntı yaşıyoruz. İnsanlar aşı ve pandemiyle ilgili tedirginlik içerisinde. Ön rezervasyonlarda iptaller oluyor. İnşallah bu günleri atlatacağız.” dedi.

Ramazan dönemi için alınan kısıtlama tedbirleri nedeniyle günübirlik turlarında ertelendiğini söyleyen Akpınar, ” Ramazan’da fazla turizm olmayacak gibi görünüyor. Tüm temennimiz yaz sezonu turizmi kaçırmamak. Aşıya yönelik uygulamalarımız olursa beklentilerimiz var, ama açıkçası çok da ümitli değilim” diye konuştu.