TÜKETİCİYİ ALDATANLARA 17 MİLYON TL CEZA

Benzine Zam (1)

Reklam Kurulu, tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firmalara yılın ilk 4 ayında 17 milyon liranın üzerinde idari para cezası uyguladı

Tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firmalar hakkında incelemeler gerçekleştirdiğini belirten Reklam Kurulu, yılın ilk 4 ayında 7 bin 57 dosya incelendi. Bu incelemeler neticesinde 668 dosya kurallara aykırı bulundu, 504’ü hakkında reklam durdurma, 164’ü için ise idari para ve durdurma cezaları verildi.
Aykırı bulunan 668 dosyanın büyük bölümünü gıda, kozmetik, sağlık, teknoloji, dayanıklı tüketim malları ve turizm sektörü tanıtımları oluşturdu.
Tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firmalara yılın ilk 4 ayında 17 milyon liranın üzerinde idari para cezası verildi.

FENOMENLER DE ELE ALINDI

Söz konusu dönemde sosyal medya fenomenleri olarak da bilinen sosyal medya etkileyicilerinin reklam faaliyetlerine yönelik 12 dosya görüşülürken 10’unda mevzuata aykırılık tespit edildi. Mevzuata aykırı bulunan dosyalardan 8’i hakkında durdurma, 2’si hakkında ise idari para ve durdurma cezaları verildi. Sosyal medya etkileyicilerince gerçekleştirilen ticari reklam ve uygulamalar Bakanlık tarafından yakından takip ediliyor.

Exit mobile version