Siyaset

Tosuner: “İstanbul Sözleşmesi’nin Fesih Kararindan Sonra Şiddet Vakalarinda Artiş Var”

KAYSERİ, (BGC) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü nedeniyle basın açıklaması düzenledi. CHP Kadın Kolları İl Başkanı Esin Tosuner, “Bizler, en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen Basın açıklamasında konuşan CHP Kayseri İl Kadın Kolları Başkanı Alime Esin Tosuner, “Ülkemiz demokrasiden uzaklaştıkça, kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor. Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddete uğruyor. 11 gün önce Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla katleden katil Can Göktuğ Boz; “Birini öldürmeyi planladım, kadın direnemez diye onu öldürdüm” demişti. Bizler, en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz” diye konuştu.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ”

Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, tek adamın kararıyla çıkılmasını asla kabul etmiyoruz diyen CHP Kayseri İl Kadın Kolları Başkanı Alime Esin Tosuner, seçimleri biz kazanacağız ve ilk bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, geçen yıl sözleşmenin bir maddesini hayata geçirdik ve Genel Merkezimizde “Alo Şiddet” hattı kurduk. Yaşam en temel haktır diyerek projemize “YaşamHak” adını verdik. 444 82 85 numaralı hattını arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri verdik ve vermeye devam ediyoruz. Projemiz kanalıyla şunu daha net görüyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararından sonra iletilen şiddet vakalarında artış var” şeklinde konuştu.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu