Fotoğraflı (17)
1:58

Tarihçi Cihan Piyadeoğlu: “Kayseri, Selçuklu kültürünü tam manasıyla yansıtmaktadır”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaşayan Tarih Müzesi açılışında konuşan Tarihçi Prof. Dr. Cihan Piyadeoğlu, Kayseri’nin Selçuklu kültürünü, tarihini tam anlamıyla yansıtan önemli bir şehir olduğunu ifade ederek “Türkiye’nin ve Türklüğün de en önemli şehirleri arasındadır. Eskiden kazanılmış olan bu Türk kimliği Osmanlı döneminde de yaşatılmaya devam edilmiştir” dedi.
Yaşayan Tarih Müzesi açılışı Kayseri Erciyes Koleji’nde gerçekleştirildi. Sergi açılışına Talas Kaymakamı Yaşar Dönmez, Sunucu Pelin Çift, Prof. Dr. Cihan Piyadeoğlu, Prof. Dr. Tufan Gündüz, Erciyes Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Bıçakçı oğlu ve okul personelleri katılım sağladı.
Müze açılışı sonrasında Kayseri’nin tarihçesi hakkında açıklamalarda bulunan Tarihçi Prof. Dr. Cihan Piyadeoğlu, Kayseri’nin aslen bir Selçuklu şehri olduğunu ve Selçuklu dönemini, kültürünü tam anlamıyla yansıtan önemli bir şehir olduğuna dikkat çekerek “Ayrıca Türkiye’nin ve Türklüğün en önemli şehirleri arasında da gelir; eskiden kazanılmış olan bu Türk kimliği, Osmanlı döneminde de yaşatılmaya devam ediyor. Açılan bu müze de kültürümüzü yeni nesillere aktarabilme açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın hayata geçirilmesi de Kayseri adına büyük bir adımdır” dedi.
Kayseri’nin Millî Mücadele’deki rolüne de değinen Tarihçi Piyadeoğlu, Kayseri’nin büyük şehir olmasının yanı sıra Ankara’ya da yakın olması hasebiyle büyük destekler verdiğini söyleyerek Türkiye’nin Türkiye olma sürecinde önemli rol oynayan güzide bir şehir olduğunu ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen